GeriEkonomi ‘Siber güvenlik’ öne çıktı istenmeyen e-posta liginde 7’nci sıraya düştük
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Siber güvenlik’ öne çıktı istenmeyen e-posta liginde 7’nci sıraya düştük

‘Siber güvenlik’ öne çıktı istenmeyen e-posta liginde 7’nci sıraya düştük
refid:16871302 ilişkili resim dosyası

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 3 gün süren Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı’nın başarıyla sonuçlandığını belirterek, “Güvendeyiz gibi bir rehavete kapılmayalım. Siber güvenliğin geniş bir alanı var. Spam sayıları milyarlardan milyonlara düştü. İstenmeyen e-postada birinciydik, 7’nci sıraya geriledik” dedi.

ÜÇ gündür devam eden Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı’ndan başarılı çıkıldığını belirten Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Siber güvenliğin geniş bir alanı var. Evdeki bilgisayarların, işletmelerin iş ve işlemlerinin ve devlet sistemlerinin güvenliğine kadar pek çok konuyu içeriyor. Dünyada en çok zararlı e-posta gönderen ülke olmaktan çok daha iyi bir konuma geldik. Spam sayıları milyarlardan milyonlara düştü. İstenmeyen e-postalara kaynaklık eden ülkeler sıralamasında Türkiye, birinci sıradayken 2009 yılında 7’nci sıraya geriledi. İlk sırada ABD yer aldı” diye konuştu.

Türkiye 9’uncu oldu

Yıldırım, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, TÜBİTAK Başkanı Nükhet Yetiş’in katıldığı TOBB Üniversitesi’ndeki törende siber güvenlik hakkında şu bilgileri verdi: “Siber güvenliğin geniş bir alanı var. Evdeki bilgisayarların, işletmelerin iş ve işlemlerinin ve devlet sistemlerinin güvenliğine kadar pek çok konuyu içeriyor. Dünyada en çok zararlı e-posta gönderen ülke olmaktan çok daha iyi bir konuma geldik. Spam sayıları milyarlardan milyonlara düştü. İstenmeyen e-postalara kaynaklık eden ülkeler sıralamasında Türkiye, birinci sıradayken 2009 yılında 7’nci sıraya geriledi. İlk sırada ABD yer aldı. Web’de en çok kötücül yazılım barındıran 10 ülke arasında Türkiye 9’uncu sırada yer aldı.”

Yüzde 100 güven yok

Mümkün olduğunca en iyi güvenlik sistemleri kurmaya çalıştıklarının altını çizen yıldırım, şu değerlendirmeyi yaptı: “Farkında olunmayan basit bir açık, bir zafiyet anında milyonlarca belgenin, bilginin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine sebep olabiliyor. Biliyoruz ki hiçbir bilişim sistemini yüzde 100 güvenli yapmak mümkün değildir. İnsan yapısı olan her sistem hataya açıktır. Ama temel amacımız bu sistemlerde mümkün olduğunca iyi güvenlik sistemleri kurmak, bunları sürekli denetlemek ve iyileştirmektir. İnternet çağında, 1 artı 1’in artık 2 olmadığını, 2’den fazla ettiğini biliyoruz. Bilgi bu devirde paylaşıldıkça çoğalıyor.”

Siber taarruzda hayat duruyor

GÜVENLİK konusunun insanlık tarihinin ilk gününden beri önemli olduğunu belirten Devlet Bakanı Mehmet Aydın, şöyle konuştu: “Bir ülkenin siber güvenliğinde bir boşluk söz konusuysa öteki alanlarda güvenlikten bahsetmek anlamsız olur. Bir siber taarruz olayı olduğunda bunu düzeltmek çok kolay değil, hayatı neredeyse bütünüyle durduruyor. Siber güvenlikte teknik çalışmaların tam olarak amacına ulaşabilmesi için yasal düzenleme ile desteklenmesi şart. Bir ülke, kendine yetecek kadar güvenlik teknolojileri oluşturamıyorsa, o ülkenin güvenliğinden makul ölçüde söz etmek mümkün değildir.”

Tatbikatların önemi artıyor

YAPILAN tatbikatların önemine dikkat çeken Binali Yıldırım, “Bu tatbikat ve sonrasında yürütülecek çalışmalarla ortak akıl, ortak hareketle hattı müdafaa yerine sathı müdafaa yapabileceğiz. Kurumlarımızın e-devlet projeleri ve uygulamalarının siber güvenlik yönlerine dair yapılacak bu tatbikatta kaybeden olmayacak. Kazanan yalnızca ülkemiz olacak” diye konuştu.

e-Devlet’i 2.5 milyon vatandaş kullanıyor

YAKLAŞIK 3 yıl önce hayata geçen e-Devlet kapısından 200’ün üzerinde hizmetten 2.5 milyonun üzerinde vatandaşın kamuyla olan işlerini yaptığını, sosyal güvenlik alanında, maliye bünyesinde, ulaştırmada ve ulaşımda, her alanda kamu hizmetlerin artık e-devlet sistemleri üzerinden sunulduğunu açıklayan Binali Yıldırım, şunları söyledi: “e-devlet kapısı öyle açılıp kapanan kapılardan değil. 7 çarpı 24 esaslı, zaman ve mekânı kısıtlaması olamayan bir kapı. Vatandaşlarımızın kişisel bilgileri, devletimizin hizmete özel ve gizli bilgileri elektronik ortamda işlenmeye ve taşınmaya başladığından itibaren, bilgi güvenliği konusuna özel bir önem veriyoruz.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle