GeriEkonomi SGK'nın tehdidine eczacılardan yanıt
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SGK'nın tehdidine eczacılardan yanıt

SGK'nın tehdidine eczacılardan yanıt
refid:13099843 ilişkili resim dosyası

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yarın yapılacak kepenk kapatma eylemiyle ilgili eczanelere yaptığı uyarıya yanıt geldi. Türk Eczacıları Birliği ve 51 oda yayınladıkları deklarasyonla “SGK’nin Gücü Eczacının Birlikteliğini Bölmeye Yetmez” denildi.

Hodri meydan!

 

Saat 11.45’te Türkiye genelinde SGK il ve ilçe başkanlıklarının önünde anahtar bırakma eylemi yapacak olan eczacılar, SGK’nin dünkü açıklamasına tepki verdi. Bugün yapılan açıklamada, “SGK, 4 Aralık’ta eczanelerin kepenklerini indirecek eczanelere bir gözdağı vermeye ve tüm Türkiye’de örgütlü 51 eczacı odamızı ‘emeği geçen ve geçmeyen odalar’ olarak bölmeye çalışmaktadır. 4 yıllık bir tarihi olan SGK, 54 yıllık tarihi olan meslek örgütümüzün gücünü bir kez daha sınamak istiyorsa, 4 Aralık günü ona bu fırsatı vereceğiz” denildi. Ancak sosyal duyarlılıktan bahsedenlerin politikaların sınama-yanılma yoluyla değil; karşılıklı saygı, eşitlik, iyi niyet, demokrasinin kurallarını benimseme ve katılım yoluyla oluşturulmalı gerektiğini de bilmeleri istendi.

 

TEB ve 51 odanın yayınladığı ortak deklarasyonda Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ülke gerçeklerinden uzak olmakla suçlandı. SGK’nin 1.8 milyar tasarruf yapayım, derken yanlışlıkla 3.3 milyar tasarruf yaptığı ileri sürüldü. 24 bin eczacının ilaç sektöründen aldığı payın 3.6 milyar olduğu belirtilerek, tasarruf tedbirleriyle bu payın yüzde 22 yani 815 milyon lira azalacağı vurgulandı. Oysa SGK’nin dünkü açıklamasında düşüşü yüzde 1.5 olarak belirttiği anımsatılarak şöyle denildi:

 

“Bu küçülmenin ‘sadece yüzde 1.52’ olduğunu hesaplayan da yine SGK’dır. Aynı biçimde ortalama eczane karlılığının 17.000 TL’ye çıkması için basit bir oran/orantı hesabıyla ortalama cironun 85.000 TL olması gerekir, oysa bunu kendileri web sitelerinde 39.000 TL olarak ilan etmektedirler. Aradaki farkı SGK’nın ‘kamuoyunu yanıltma katsayısı’ olarak değerlendirmekteyiz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle