GeriEkonomi SGK'da yeni dönem başlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  28
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SGK'da yeni dönem başlıyor

SGK'da yeni dönem başlıyor
refid:14545581 ilişkili resim dosyası

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ‘müşteri memnuniyeti’ ilkesinden hareketle vatandaşa 100 milyon kısa mesaj (SMS) gönderecek. İnternet bankacılığında olduğu gibi vatandaş, hak doğurucu sigorta işlemlerini de internet üzerinde yapabilecek. Ayrıca vatandaşın SGK ile olan işlerini saniyeler içinde çözebilmesi için 500 milyon arşiv belgesi elektronik ortama taşınacak.

SGK Başkanı Emin Zararsız, Gümrük Müsteşarlığında başlattığı teknoloji devrimini SGK’ye taşıdı. “Müşteri memnuniyeti açısından bilgi işlem devrimini her şeyden çok önemsiyorum” diyen Zararsız, vatandaşın hem sağlık hem de sigortalılık alanında en iyi hizmeti alması için çok sayıda proje yürütüyor.

100 milyon SMS

SGK, vatandaşa bilgilendirme amacıyla yılda ortalama 100 milyon kısa mesaj (SMS) gönderecek. Bu mesajların ücretini kendi karşılayacak olan kurum, 3 GSM operatörü ile pazarlık masasına oturacak. Ancak kuruma başvuran vatandaşın, eksik evrak veya başvuru sonuçlarına ilişkin bilgilendir ise yakın zamanda SMS ile gönderilmeye başlanacak. Böylece vatandaş, eksik bir evrağı için defalarca kuruma gitme zahmetinden kurtulacak.

Başkan Zararsız, “SMS uygulamasının önce pilotunu yapmıştık. Şimdi uygulamaya geçiriyoruz. On binlerce insan on binlerce işi için kuruma başvururken; birçok kez kuruma gelmek zorunda kalıyordu. Kısa mesaj ile eksik evrağını veya başvuru sonucunu kendisine bildireceğiz” dedi. Yeni sistemde 90 tanesi sigortalılık alanında, 60 tanesi de sağlık alanında olmak üzere 150 adet standart mesaj tipi olduğunu açıkladı.

Acil şifalar dileyecek!

Zararsız, ayrıca hastaneye giden vatandaşa da kısa mesaj göndereceklerini belirtirken, “Vatandaşa şu hastaneye gittiniz, röntgen, tahlil, şu işlemler yapıldı, ilacınızı aldınız. Siniz adınıza hastaneye, şu kadar; eczaneye şu kadar bedel ödenmiştir; acil şifalar dileyeceğiz” dedi. Bu şekilde suistimallerin önüne geçmeyi planladıklarını anlatan Zararsız, “Siz o hastaneye gitmemiş ya da o tetkikleri yaptırmamışsanız, sorumlu bir vatandaş olarak bize başvuracaksınız. Biz de denetimini yapacağız” diye konuştu.

Abonelik başlayacak!

Ayrıca kişilerin memur, esnaf veya işçi olmasına göre ‘abonelik’ sistemine de geçileceğini belirten Zararsız, isteyen sigortalıya durumuna göre bilgi mesajları geçileceğini anlattı. Ancak aboneliğin ‘ücretli’ olacağını söyledi.

Yılda ortalama 100 milyonun üzerinde mesaj göndermeyi planladıklarını belirten Zararsız, bunun için ihaleye çıkacaklarını anlattı.

SGKda yeni dönem başlıyor

500 milyon evrak taranacak!

Başkan Zararsız, kurumun merkez ve illerdeki arşivlerinde 500 milyon civarında evrak olduğu tahmininde bulundu. Arşiv Yönetim Sistemi Projesi ile tüm bunların taranarak, elektronik ortama aktarılması için ihale yapılacağını açıkladı. Zararsız, ihalenin tamamlanarak yıl sonuna kadar tüm kayıtların elektronik ortama aktarılacağını böylece başta emeklilik ve maaş bağlanma işlemleri olmak üzere, yurdun herhangi bir yerinden yapılacak her türlü işlemin saniyeler içinde sonuçlandırılacağını söyledi.

İnternet bankacılığı gibi!

SGK’nin bilgi işlem alanındaki projelerini tamamlamasıyla sosyal güvenlik sisteminin işleyişinde çağ atlayacağını ifade eden Zararsız, “Evinizde internet erişiminiz varsa, evden çıkmadan, herhangi bir müdürlüğümüze gitmeden her türlü işleminizi yapabileceksiniz. Hak doğurucu işlemler için de, tıpkı internet bankacılığında olduğu gibi ‘şifreleme’ yöntemleri kullanılarak sonuçlandırılabilecek” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle