SGK: Sağlık harcamalarını azaltacağız

Hürriyet Haber
08.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yeni başkanı Emin Zararsız, kamunun sağlık harcamalarının “sürdürülemez” hale geldiğini belirterek, bu harcamaların azaltılması için ilgili bakan ve bürokratların çalışma yaptıklarını bildirdi.

Zararsız, bu çalışmanın Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz’ın katılımları ile yürütüldüğünü kaydetti. SGK Başkanlığına 21 Temmuz’da resmen atanan Zararsız, dün alan muhabirleri ile tanışma toplantısı düzenleyerek, özetle şunları söyledi:

Yaşanan küresel krizin de ağır yansımaları nedeniyle sosyal güvenlik açıklarımız öngörülenin üzerinde arttı. 2003’te 7 küsur milyar lira olan yıllık kamu sağlık harcaması beş kat artışla bugün 36 milyar liraya yükseldi. Bu artış devlet bütçesi üzerinde ağır bir yük oluşturuyor. Özellikle verimlilik artışı yoluyla sağlanacak tasarruf, usulsüzlüklerin önlenmesi ve kimi kısıtlamalarla bu yükü hafifletmeye çalışacağız.

Sosyal Güvenlik Reformu ile özellikle özel sektör hastaneleri ve ilaç konusunda yapılan açılımlar biraz fazla olmuş. Alınacak tedbirler de bu konularda yoğunlaşacak. Sağlık hizmetlerine erişebilirlikte bir azalma olmayacak. Gereksiz harcamalardan kaçınıp tasarruf ederek ve verimlilik artışı ile sorunu aşmaya çalışacağız.

Sosyal Güvenlik açıkları, bütçe içinde önemli bir ağırlığa sahip olduğundan hazırlığı sürdürülen 2010 yılı bütçesi çalışmalarında da bu konu ince elenip sık dokunuyor. Aktif-pasif dengesinin sağlanması için kayıt dışıyla mücadeleyi çok önemsiyoruz. Kayıt dışı, sigortasız çalıştırılan kişilerin geleceğinden çalınıyor.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı