SGK: 72 milyon artık zorunlu sigortalı olacak

Meltem ÖZGENÇ/ANKARA
21.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), herkesin Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına alınacağını açıkladı.

Sosyal Sigortalar Genel Müdürü İbrahim Ulaş, sigortasız vatandaşların gelir tespitine başlandığını belirterek, tespit sonrasında SGK’dan gönderilecek yazıya göre, ailelerin zorunlu olarak ayda en az 30, en fazla 170 lira kademeli prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabileceğini bildirdi. Ulaş, “Geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az olan ailelerin primini devlet ödeyecek” dedi.

Herkes sigortalı olacak

Türkiye’de 59 milyon kişinin (SGK’ya tabi çalışanlar, emekliler veya bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin toplamı) GSS kapsamında olduğunu belirten İbrahim Ulaş, tüm nüfusun GSS kapsamına alınması için sigortalı olmayanların gelir tespitine başlandığını bildirdi ve şunları kaydetti: “Örneğin; sosyal güvencesi olmayan 4 kişilik bir ailenin eline 1000 lira geçiyor, yani kişi başına 250 lira düşüyor. Brüt asgari ücret 729 lira. Bunu üçe böldüğünüzde 243 lira çıkıyor. Kişi başına 243 liradan fazla geliri olan bu ailemiz, ayda 30 lira prim ödeyerek sağlık yardımlarından faydalanacak. Ama 5 kişilik bir ailenin eline toplam 1000 lira geçiyorsa, bu herkese 200 lira düştüğü anlamına gelir. O zaman ailenin primini devlet karşılayacak. Şayet 4 kişilik bir ailenin 2 bin 500 lira geliri varsa ortalama 625 lira düştüğünden, bu aile ayda 88 lira prim ödeyecek.”

Devletin veya kişilerin ödeyeceği primlerin emekliliğe yansımayacağını ifade eden Ulaş, “Sadece kişilerin sağlık kurumlarından faydalanmasının önü açılacak. Ancak kolaylaştırılan isteğe bağlı sigorta yoluyla ayda 234 lira ödenmesiyle hem emeklilikten hem sağlıktan yararlanılacak. Uygulama zorunlu. Primini ödeyemeyen ailelere genel prim tahsilatında olduğu gibi kolaylık sağlanacak” dedi.

Çocukların sağlık yardımı aksamaz

DEVLETİN, 18 yaşını doldurmamış çocuklara ücretsiz sağlık yardımı sağlamasının, yeni uygulamayla biteceği eleştirisine karşılık İbrahim Ulaş, “Aile prim ödüyor veya primi devletçe ödeniyor, ama kurum anne-babayı GSS yönünden kayıt altına alıyor. 18 yaşını doldurmamış çocukların sağlık yardımından yararlanması anne-babanın GSS’li olmasına, prim borcu olup olmamasına bağlı değil” dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı