GeriEkonomi Sezer'in son suç duyurusu da düştü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sezer'in son suç duyurusu da düştü

Ziraat, Halk ve Vakıfbank'la ilgili 27 suç duyurusundan sonuncusu da ‘‘suç oluşturmadığı’’ için takipsizlik kararıyla düşünce, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in hükümeti ayağa kaldıran başvurularından yargılama vizesi için Danıştay'da bulunan iki dosyanın dışında savcılıkta işlem gören tek bir dosya bile kalmamış oldu.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in kamu bankalarıyla ilgili savcılığa yaptığı 27 suç duyurusundan 25'i, ‘‘af yasası nedeniyle erteleme’’, ‘‘yetkisizlik nedeniyle iade’’ ve ‘‘suç oluşturmadığı için takipsizlik’’ kararlarıyla işlemden düştü. İki dosya da ‘‘yargılama vizesi’’ için Danıştay'da bulunduğundan, Sezer'in büyük gürültü koparan suç duyurularından şu anda savcılıkta işlem gören tek bir dosya bile kalmamış oldu.

Sezer'in kendisine bağlı Devlet Denetleme Kurulu (DDK) aracılığıyla kamu bankalarıyla ilgili savcılığa yaptığı 27 suç duyurusundan 17'si, hükümetin çıkardığı son af yasasının kapsamına girdi ve ‘‘erteleme’’ kararı verilerek işlemden kaldırıldı. Sezer'in suç duyurularından 8'i de, ‘‘suç duyurularının Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'ndan (BDDK) geçerek gelmediği’’ gerekçesiyle ‘‘yetkisizlik’’ kararı verilerek DDK'ya iade edildi.

ECEVİT'İ KIZDIRAN DOSYAYA İADE

Savcılığın ‘‘yetkisizlik’’ kararıyla DDK'ya iade ettiği dosyalar arasında, Başbakan Bülent Ecevit'in ‘‘benim talimatımla yapıldı’’ diye sahiplenmesine karşın, Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile Romanya Büyükelçisi Ömer Zeytinoğlu'nun suçlandığı işadamı Kamuran Çörtük'ün Romanya'daki bankasının Vakıfbank tarafından kurtarılması operasyonu da yer aldı. DDK'nın bu konudaki suç duyurusunda, Özkan ile Zeytinoğlu'na, Banca Turco Romana'nın sahibi işadamı Çörtük'ün ‘‘ticari sorunlarını devlete mal etmeye çalışmak’’ suçlaması getirilmişti.

Savcılık, bu dosyalarla ilgili son kararını da geçtiğimiz hafta, kredi limiti aşımı nedeniyle verilen para cezasını bankaya ödetip zarara yol açmakla suçlanan Vakıfbank yöneticileriyle ilgili dosya için verdi. Savcılık, Sezer'in, ‘‘Bankalar Kanunu'na aykırı davrandıkları’’ gerekçesiyle DDK aracılığıyla suç duyurusunda bulunduğu banka yöneticilerinin işlemleri için, bankaları denetlemekle görevli Bankalar Yeminli Murakkıpları'nın ‘‘suç unsuru yok’’ diye görüş bildirmeleri üzerine, takipsiz kararı vererek dosyayı işlemden kaldırdı.

DDK ise savcılığın takipsizlik kararıyla ortadan kaldırdığı bu dosyada Vakıfbank yönetimine şu suçlama getirilmişti:

‘‘Vakıfbank-World Vakıf Off-Shore Banking Ltd. Şt'ne, Bankalar Kanunu'nun 11/2-a maddesine aykırı olarak özkaynaklarının yüzde 25'inden fazla kredi kullandırılması sonucunda banka tüzel kişiliğine uygulanan 194.985.673.360 TL tutarındaki idari para cezasının sorumlulura rücu edilerek tahsili yerine banka zararı sayılmasına karar verilerek, bankanın zararı uğratıldığı.’’

Bu kararla, Sezer'in suç duyurularından savcılıkta işlem gören tek bir dosya bile kalmazken, Ziraat Bankası yöneticileri hakkında usulsüz kredi verilmesi iddiasıyla hazırlanan iki dosya ise banka yöneticilerinin yargılanıp yargılanamayacaklarına ilişkin ‘‘vize’’ için Danıştay incelemesinde bulunuyor. Savcılık kaynaklarına göre, bu iki dosya Danıştay'a, Devlet Bakanı Kemal Derviş'in ‘‘İlgili Bakan’’ olarak Ziraat yöneticilerinin yargalanmaları konusunda gerekli izni vermemesi üzerine gitti. Savcılığın, Derviş'in izin vermemesi üzerine, daha önce BDDK tarafından da kendisine iletilen bu iki dosya için Danıştay'a itirazda bulunduğu ve dosyanın halen Danıştay 2'nci Dairesi'nde incelendiği kaydedildi. Danıştay'ın yargılama izni vermemesi halinde bu iki dosya için de yargı yolu kapanacak ve böylece Sezer'in suç duyurularının tümü işlemden düşmüş olacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle