GeriEkonomi Sezer, orman arazisi için iptal davası açıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sezer, orman arazisi için iptal davası açıyor

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Hazine'ye ait taşınmaz malların satışının kolaylaştırılmasını düzenleyen yasayı; orman arazilerinin satışına ilişkin bölümün iptali için Anayasa Mahkemesi'ne gitmek kaydıyla onayladı.

Sezer, 15 günlük sürenin son gününde onayladığı bu yasanın, orman sınırları dışına çıkartılan yerlerin orman köylüleri dışındaki kişilere de satılmasını olanaklı kılan düzenlemesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak.

Yayımı için Başbakanlığa gönderilen yasa ile Hazine mallarının ihaleye çıkarılması, komisyonların toplanma ve karar verme usulü belirleniyor. Hazine arazilerinin satışına KDV istisnası getiriliyor. Bu istisna daha önce yapılan ancak tapu işlemleri bitmemiş satışlara da uygulanacak.

Belediye ve mücavir alan sınırları içinde ve Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek alanlarda bulunan; 31 Aralık 2000 tarihinden önce üzerinde toplu yapılanma olan Hazine'ye ait taşınmaz mallar, yapı sahipleri ile bunların yasal mirasçıları akdi haleflerine satılmak üzere belediyelere devredilebilecek. Hazine arazileri, karşılıklı olmak, Dışişleri Bakanlığı'nın olumlu görüşü alınmak ve diplomatik amaçlı kullanılmak kaydıyla yabancı devletlere satılabilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle