Seyda: Şırnak varlık içinde yokluk çekiyor

Turan YILMAZ/ANKARA
23.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

AK Parti Şırnak milletvekili Abdullah Veli Seyda, seçim bölgesinin, işsizliğin en yüksek olduğu il çıkmasını, “Varlık içinde yokluk çekiyoruz. Sınır ticaretiyle, yapımı tamamlanan organize sanayi bölgemize yapılacak yatırımlarla işsizliği sıfıra çekme imkanımız var” diye değerlendirdi.

Stratejik konumu değerlendirilmeli
Seyda, Şırnak’ı şampiyonluk tabelasından indirme planını şöyle anlattı: “Yeni sınır kapısı Şırnak olarak jeopolitik ve stratejik konumuyla çok önemli bir yerdeyiz. İki ülkeyle sınırımız var. Irak ve Suriye ile sınır ticaretini geliştirip, bunu da toplumun bütün kesimlerinin yararlanabileceği bir hale getirirsek işsizliği önler, sıfıra bile indirebiliriz. Bunun için, 1974’de kapatılan Cizre’deki Suriye kapısının yeniden açılması lazım. Bunun için gerekli başvuruları yaptık. Sınırsız alışveriş Şu anda Habur’dan sadece 30 kalem için gümrüksüz alışveriş imkanı var. Talebimiz, bu sınırsız olsun. Kanuna aykırı maddeler hariç kim ne istiyorsa alıp satabilsin. Bu alış verişte de pozitif ayrımcılık yapılıp, Şırnak’ta ikamet eden ya da Şırnak’a kayıtlı esnafa bu hak tanınsın. Bu talebimizi de ilgililere ilettik.”
İşadamlarına çağrı
“Organize sanayi bölgemiz bitti, ama henüz yatırım olmadı. Cizre’dekine bu yıl başlanıyor, Silopi için de hazırlık yapılıyor. Şimdi biten bu organize sanayi bölgemize yatırımcıları bekliyoruz. Özellikle batıda iş yapan işadamlarımızın gelip taşın altına ellerini koymalarını istiyoruz. Zaten kendilerini tek tek dolaşıp davet edeceğim. Tokatlı geliyor sen de gel Tokatlı bir işadamı beni arayıp, ‘Şırnak’ta cips fabrikası kurmak istiyorum’ dedi. Ben de, ‘Buyurun gelin, başımızın üstünde yeriniz var” dedim. Tokatlı bir işadamı böyle bir şeyi düşünürken, İstanbul’da, Antalya’da yatırımları olan Şırnaklı işadamlarımızın da gelmesi lazım.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı