Sevinmeyi bırakalım, 9.7 milyar dolar bize yetmez

Hürriyet Haber
18.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Uluslararası Yatırımcılar Derneği YASED’in, üyelerinin nabzını ölçmek için düzenli olarak yaptığı ’Barometre’ adlı ankete katılım yüzde 50’ye geriledi. YASED Başkanı Şaban Erdikler, "İlginin azalması aslında ekonominin büyük oranda oturduğu anlamına geliyor" dedi.

ULUSLARARASI Yatırımcılar Derneği (YASED) üyelerinin yüzde 73’ü doğrudan yabancı yatırımlar için ekonomik ortamın daha iyiye gideceğini düşünürken, yüzde 27’si ortamın değişmeyeceğini söyledi. Üyelerin hiçbiri yatırım ortamının kötüye gideceğini düşünmüyor. YASED Başkanı Şaban Erdikler, "Barometre 2005"i açıklarken, ankete ilginin azaldığını ve üyelerin sadece yüzde 50’sinin yanıt verdiğini belirterek "İlginin azalması aslında ekonominin büyük oranda oturduğu anlamına geliyor" dedi. Erdikler, Türkiye’ye geçen yıl giren 9.7 milyar dolar yabancı sermayenin ve 64 adet yabancı sermayeli yatırımın hemen sevinilecek bir düzey olmadığını savundu.

KÁRLILIK HEDEFLERİ AŞILDI: Araştırmaya katılanların yüzde 51’i kárlılık, yüzde 54’ü ciro yüzde 45’i ise ihracat hedeflerinin aşıldığını kaydetti. Hedefi büyük oranda tutturanların oranı kárlılıkta yüzde 29, ciroda yüzde 34 ve ihracatta yüzde 39 oldu. Ciroda hedefin çok altında kalanların oranı yüzde 12, kárlılıkta yüzde 20, ihracatta ise yüzde 16 olarak bildirildi.

YATIRIMDAKİ ENGELLER: Türkiye’de yabancı yatırımların önündeki 3 ana engel de yüzde 75’lik oranla yasal çerçeve, yüzde 61 ile kayıt dışı ekonomi ve yüzde 47 ile bürokratik engeller olarak sıralandı. Araştırmaya katılanların yüzde 73’ü ekonomik istikrarın önceki 6 ayda daha iyi olduğunu düşünürken, önümüzdeki 6 aylık dönemde ekonomik istikrarın daha iyi olacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 47 olarak belirlendi. Katılımcıların yüzde 72’si geçen 6 ayda finansal ortamın daha iyi olduğunu, yüzde 42’si ise gelecek 6 ayda finansal ortamın daha iyi olacağı öngörüsünde bulundu.

BU YATIRIM YETMEZ: 2005’te Türkiye’de 9.7 milyar dolar değerinde yabancı yatırım olduğunu hatırlatan Erdikler, "Bu yıl için 10 milyar dolar gibi muhafazakar bir tahminde bulunuyoruz. 2004 yılı verilerine göre dünyada 9 bin 800 yeni yatırım gerçekleşti. Bunun 5 bin 800’ü gelişmekte olan ülkelere, bin kadarı ise Çin’e gitti. Türkiye ise sadece 64 adet yeni yatırım çekti. Kayıtdışı ekonomi, bürokrasi ve yüksek vergiler buradaki en büyük engel. Biran önce acil önlem alınmalı" diye konuştu.

YASED Barometresi’nden hangi sonuçlar çıktı

Kurumlar vergisinin inmesi yatırım kararını etkiler: % 53

Yatırım indirimi kalkarsa, yatırım kararları etkilenir: % 40

Büyüme sabit kalır: % 62

Enflasyonda artış hızı

sabit kalır: % 52

Döviz kuru enflasyona paralel gider: % 51

Faizlerin inişi yavaşlar: % 53

YASED üyelerinin

2006 beklentileri

Büyüme: % 5.1

TÜFE: % 6.2

ABD Doları: 1.53 YTL

Euro: 1.72 YTL

Faiz: % 12
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı