GeriEkonomi Sevda Tepesi için Kral Abdullah 1982'de 27 milyon dolar ödedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  21
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sevda Tepesi için Kral Abdullah 1982'de 27 milyon dolar ödedi

Sevda Tepesi için Kral Abdullah 1982'de 27 milyon dolar ödedi
refid:27840105 ilişkili resim dosyası

Sevda Tepesi’nin ayrıcalıklı imar planının dün mahkeme tarafından iptal edilmesi gündeme bomba gibi düştü. Peki ya Sevda Tepesi kimin? İstanbul Anadolu Yakası Küçüksu Mevkii’nde bulunan Sevda Tepesi’ni 1982 yılında şu an Suudi Arabistan Kralı olan Kral Abdullah 27 milyon dolara satın aldı. Krala tepeye imar için izin verilmişti.

Suudi Arabistan Kralı Kral Abdullah 2012 yılında tepeye bir otel yapmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan izin istemişti. Bakanlık ise teklif plan hazırlayarak 31 Mayıs 2012'de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na gönderdi. Teklif plan yazısında 'imar bütünlüğünü bozmayacak şekilde yapılanma hakkı verilmesini' talep edildi. Bakanlık'tan gelen teklif planı İBB Meclis İmar ve Bayındırlık Komisyonu'na gönderildi. 16 Haziran 2012 tarihinde ise İBB meclisi yapılanma hakkı verdi. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ise dün, Sevda Tepesi ve Şişli Meslek lisesi'nin ayrıcalık imar planlarının iptal edildiği açıklamasında bulundu.

Sevda Tepesi için Kral Abdullah 1982de 27 milyon dolar ödedi Sevda Tepesi ve Şişli Endüstri Meslek'in ayrıcalık imar planları iptal edildi

Sevda Tepesi için Kral Abdullah 1982de 27 milyon dolar ödedi


Yorumları Göster
Yorumları Gizle