Servis ve minibüsler artık ‘dijital takograf’lı olacak

Meltem ÖZGENÇ
13.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Trafik kazalarını azaltmak amacıyla başlatılan takograf sistemiyle ilgili mevzuat çalışmaları tamamlandı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “3.5 ton ve üzeri yük taşıyan araçlar ile 9 kişinin üzerinde yolcu taşıyan taşıtlara dijital takograf kullanımını zorunlu hale getiriyoruz” dedi. Ergün, şunları söyledi:
Donanıma sahip olmalı
Takograf cihazlarının kalibrasyon ve damgalama işlemlerine sıkı bir denetim ve düzenleme getiriyoruz. Şu anki uygulamada araç muayene istasyonlarında takograf cihazı incelenmiyor. Yeni yönetmelikle birlikte araç muayenelerinde takograf cihazlarının kalibresinin yapılmamış olması ağır kusur sayılacak ve böylece araç sahipleri iki yılda bir yetkilendirilmiş servislere giderek araçların kalibresini yapmak zorunda olacak. Testten geçmeyen takograf cihazları araç muayeneden de geçemeyecek ve araç trafiğe çıkamayacak.
İki yıl sonra dijital takograflara geçiş süreci başlayacak. Toplam 570 bin cihaz, bu süreçle birlikte yeni dijital cihazlara dönüştürülmüş olacak. Uymayanlar hakkında cezai işlemler uygulanacak. İki yıl geçiş süresi içerisinde, yerli üreticilerimizin bu yeni tip dijital takograf cihazlarını  üretmelerini hedefliyoruz.
2010 yılının mayıs ayında uluslararası karayolu taşımacılığı yapan araçlar için dijital takografı 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren zorunlu hale getirmiştik. Şimdi tüm yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlar için dijital takografı zorunlu hale getiriyoruz.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı