Sermayeyi koruma dönemindeyiz, gereksiz harcamalar kısılmalı

Esra SAHİCİ
28.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, "Bu dönemde ayakta kalmak için gereksiz harcamaların kısılması şart. Herkes küçülmesini bilecek, ayağını yorganına göre uzatacak. İşletmeler hayati olmayan yatırımlarını bu yıl yapmayacak" dedi.

GLOBAL piyasalarda yaşanan krizin Türkiye ekonomisi üzerinde de etkisini göstereceğini belirten Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, içinde bulunduğumuz dönemi ’para kazanma değil, sermayeyi koruma’ dönemi olarak değerlendirerek, "Ayakta kalmak için gereksiz harcamaların kısılması şart" dedi. Nafiz Karadere, "Herkes küçülmesini bilecek, ayağını yorganına göre uzatacak. Böyle bir dönemde ev almayacağız, arabamızı yenilemeyeceğiz. İşletmeler de hayati olmayan yatırımlarını bu yıl yapmayacak, erteleyecek. Biraz kendisi sermaye yaratmaya başlayacak. Dış finansmanı daha az kullanacak. Eğer herkes bu şekilde düşünürse 2009 yılını daha sorunsuz geçiririz" dedi.

Geri çağırma etik değil

Türk bankacılık sektöründe kredilerin geri çağrıldığına yönelik yorumlara ilişkin ’bunlar münferit olaylar’ diyen Karadere, sözlerine şöyle devam etti: "Kredilerin geri çağrılması diye bir şey Garanti’de sözkonusu değildir. Bu gayri etik bir olaydır. Biz çağırmadık çağırmayacağızda. Ancak bankanın bunu geri çağırma hakkı var mıdır? Evet vardır. Eğer banka basiretli bir tüccar olarak bir krediyi belli bir vade için verdiyse ama o vadeden önce o kredinin geri ödemesinde sorun görüyorsa vaktinden önce önlem alma hakkına sahiptir."

Krediler daralacak

Türk bankacılık sektörünün de önümüzdeki dönemde daha temkinli hareket edeceğini anlatan Nafiz Karadere, 2009 yılında oto kredilerinde yüzde 15-20 oranında bir küçülme beklediğini söyledi. Karadere, ticari krediler tarafında ise yatırım kredilerinin daralacağını, günlük ihtiyaç kredi taleplerinin ise artacağını tahmin etti. Ancak işletmelerin bilançolarındaki bozulma nedeniyle kredi taleplerinin tamamını karşılayamacaklarını aktaran Karadere, tahsili gecikmiş alacaklarda ise 2009 yılında yüzde 15-20 oranında artış öngördü.

Şubelere mesaj

Karadere, ekonomideki durgunluk nedeniyle KOBİ müşterilerinin borçlarını ödeyememe olasılığına karşılık müşteri ziyaretlerini artırdıklarını anlatarak şu bilgileri verdi: "713 şubemize bu konuda mesaj gönderdik. ’Müşteri ziyaretlerini sıklaştıracaksınız, müşterilerinizin olası ödeyememe durumunu önceden tespit edeceksiniz’ dedik. Taksidini ödeyemeyeceğini hissettiğimiz müşterilerin ödemelerini kolaylaştırarak 2009 gibi zor bir yılı müşterimize rahat bir şekilde geçirtelim"

4 bin esnafa bir ayda 42 milyon YTL’lik kaynak

BANKALARIN kredi kullandırımını azalttığına ilişkin söylemlerin de doğru olmadığını ifade eden Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, bir ay önce ’Esnaf Paketi’ adlı yeni bir ürün çıkarttıklarının altını çizerek şunları söyledi: "Biz kredi vermeyecek olsak ekonominin en küçük üyesi ve bu teminatları alamayacağım üyelere kuaföre, pastaneye ( ki kriz fazla en çok onlar etkilenir) niye böyle bir ürün çıkartayım? Şu anda haftada bin esnafı kredilendiriyoruz. Bir ay içerisinde 4 bin esnafa 42 milyon YTL kredi kullandırdık. Önümüzdeki haftada muhtemelen bin esnafa daha kredi verip 52 milyon YTL’ye ulaşacağız."
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı