GeriEkonomi Sermaye gelirine beyan yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sermaye gelirine beyan yok

Maliye Bakanlığı, bu yıl içinde elde edilen menkul sermaye iratları için vergileme döneminde beyanname verilmeyeceğini bildirdi. Dövize, altına ya da başka bir değere endeksli menkul kıymetler ile döviz cinsinden ihraç edilen menkul kıymetlerden elde edilen iratların beyanında indirim yok

Resmi Gazete'de yayımlanan Gelir Vergisi Genel Tebliği'ne göre, 2000 yılı için tespit edilmiş olan yeniden değerleme oranının yüzde 56, aynı dönemde devlet tahvili ve hazine bonosu ihalelerinde oluşan bileşik ortalama faizin yüzde 37 olması sonucunda, bu yıl gelirlerine uygulanacak indirim oranı birden büyük çıktı.

İndirim oranının birden büyük olması nedeniyle 2000 takvim yılı içinde elde edilen menkul sermaye iratları, her nevi tahvil ve Hazine bonosu faizleri ile Toplu Konut İdaresi, Kamu Ortaklığı İdaresi ve Özelleştirme İdaresi tarafından çıkarılan menkul kıymetlerden sağlanan gelirler, her nevi alacak faizi ve menkul kıymetler yatırım ortaklıklarından sağlanan kar payları beyan edilmeyecek.

Dövize, altına veya başka bir değere endeksli menkul kıymetler ile döviz cinsinden ihraç edilen menkul kıymetlerden elde edilen menkul sermaye iratlarının beyanında indirim oranı uygulaması bulunmuyor. Ticari işletmelere dahil kazanç ve iratlar için de indirim söz konusu olmuyor.

Vatandaş nelere dikkat edecek?

Tebliğe göre, 2000 yılında elde edilen menkul sermaye iratlarının yıllık beyanname ile beyan edilip edilmeyeceğinin tespitinde şu hususlara dikkat edilecek:

"Vergi kesintisine tabi tutulmuş olan mevduat faizleri, özel finans kurumlarınca kar ve zarara katılma hesabı karşılığında ödenen kar payları, repo gelirleri ile menkul kıymetler yatırım fonlarının katılma belgelerine ödenen kar payları, tutar ne olursa olsun beyan edilmeyecek.

İndirim oranı uygulamasından yararlanan menkul sermaye iratları, indirim oranının birden büyük olması dolayısıyla tutarı ne olursa olsun beyan yapılmayacak.

Bunların dışında kalan ve gayrı safi tutarları toplamı 4 milyar 375 milyon lirayı aşmayan menkul sermaye iratlarından, vergi kesintisine tabi tutulmuş olanlar ile vergi alacağı dahil kurumlardan elde edilen kar payları beyan edilmeyecek.

Vergi kesintisine tabi olmayan ve indirim oranı uygulamasından da yararlanmayan menkul sermaye iratlarının tutarına bakılmaksızın beyan edilmesi gerekecek." (aa)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle