GeriEkonomi Serkisof efsanesi geri dönüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Serkisof efsanesi geri dönüyor

Serkisof efsanesi geri dönüyor
refid:3787409 ilişkili resim dosyası

TCDD Genel Müdürlüğü, 100 yıldan fazla süredir emeklilerine verdiği köstekli "Serkisof" saatlerini, uzun bir aradan sonra yeniden vermeye başlıyor. Demiryollarında "efsanevi saat" olarak nitelendirilen Serkisoflardan Rusya’ya 1100 adet sipariş verildi.

TCDD Genel Müdürlüğü yetkilileri, maddi değerinden ziyade manevi değeriyle öne çıkan lokomotif işlemeli Serkisof saatlerini 1994 yılından bu yana tasarruf genelgesi nedeniyle emeklilerine veremediklerini belirttiler. Yetkililer, bu yıl 150. kuruluş yıldönümünü kutlayacak olan TCDD Genel Müdürlüğü’nün emekli olacaklara efsanevi saati yeniden vermeyi kararlaştırdığını söylediler.

Demiryolcuların üzerinde lokomotif ve TCDD logosu bulunan bu saatleri evlerinin misafir odalarında sergilemeleri, manevi olarak büyük değer atfetmeleri ve demiryolculuğun simgesi haline getirmelerinin Genel Müdürlüğün bu yıl emekli olacaklara yeniden bu saatlerden verilmesi yönündeki kararında çok etkili olduğu belirtildi. Genel Müdürlük, yaptığı çalışma sonucunda, saatlerin maliyetinin karşılanması amacıyla sponsor buldu. Üzerine hikayeler, kitaplar yazılan Serkisof saatlerinin Rusya’daki üreticisi Serkisof firmasının Türkiye Distribütörlüğü ile temasa geçildi. Rusya’ya 1100 adet serkisof sipariş edildi, saatlerin nisan ayında teslim edileceği öğrenildi. ANKARA (A.A)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle