GeriEkonomi Serdengeçti'nin görevi 13 Mart'ta doluyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Serdengeçti'nin görevi 13 Mart'ta doluyor

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin görev süresi 13 Mart Pazartesi günü sona erecek. Kulislerde başkan adayları arasında TMSF Başkanı Ertürk, BDDK Başkarı Bilgin, Hazine Müsteşarı Çanakçı'nın adı geçiyor.

Merkez Bankası Kanunu uyarınca Merkez Bankası Başkanları, Bakanlar Kurulu Kararıyla 5 yıllık bir dönem için atanıyor, bu sürenin sonunda yeniden atanabiliyor.

Bakanlar Kurulu'nun, Merkez Bankası Başkanlığı görevine 13 Mart tarihine kadar atama yapmaması halinde ise en yaşlı üyenin başkanlığı altında toplanacak Banka Meclisi'nce, Başkan Vekili olarak seçilecek bir Başkan Yardımcısı, Başkanlık (Guvernörlük) görevini yürütecek ve yetkilerini kullanacak.

Kanun uyarınca Merkez Bankası Başkanlığı görevine atanacaklarda ”yüksek öğrenim görmüş olma, maliye, iktisat ve bankacılık alanlarında bilgi ve tecrübe sahibi olması” şartı aranıyor.

En yüksek icra amiri sıfatıyla Bankayı sevk ve idare ve yurt içinde ve dışında temsil eden Merkez Bankası Başkanı'nın Başkanlık görevi, özel bir kanuna dayanmadıkça Banka dışında teşrii, resmi veya özel herhangi bir görev ile birleşemiyor.

Bundan başka başkan, ticaretle uğraşamayacağı gibi, bankalar ve şirketlerde de hissedar olamıyor. Hayır dernekleri ile amacı hayır, sosyal ve eğitim işlerine yönelmiş vakıflardaki görevler ve kar amacı gütmeyen kooperatif ortaklığı bu hüküm dışında tutuluyor.

Görev süresi 13 Mart'ta dolacak Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Başkanlık görevine Bakanlar Kurulu'nun 2 Mart 2001 tarihli Kararı ile 14 Mart 2001 tarihinde atanmıştı.

KİMLERİN ADI GEÇİYOR?

Bu arada sürenin yaklaştığı ortamda, kulislerde Merkez Bankası başkanlığı için isimler de konuşulmaya başlandı.
Teknik olarak mevcut başkanın 5 yıllığına yeniden atanması ihtimali yanında, başkan adayları olarak TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı, BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı ile Ziraat Bankası Başkanı Can Akın Çağlar'ın adı geçiyor.

ÖZATAY, 4 NİSAN İTİBARIYLA EMEKLİ

Öte yandan görev süresi Mayıs ayında dolacak Merkez Bankası Başkan Yardımcılarından Fatih Özatay, 4 Nisan tarihi itibarıyla emekli oldu. Bu nedenle Merkez Bankası Başkanlığı görevine atanacak Başkan, Fatih Özatay'dan boşalacak yere yeni Başkan Yardımcısını atamak zorunda bulunuyor.

Kanun uyarınca, Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine atanacaklarda hukuk, maliye, ekonomi, işletme, bankacılık ve finans alanlarından birinde lisans veya lisansüstü öğrenim görmüş, yeterli bilgi ve deneyime sahip ve meslekleri ile ilgili olarak en az on yıl çalışmış kişiler arasından Başkan'ın önerisi üzerine müşterek kararla 5 yıl süre ile atanıyorlar.  Başkan Yardımcıları bu sürenin sonunda yeniden atanabiliyorlar.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle