GeriEkonomi Serdengeçti: Suçlu Arjantin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Serdengeçti: Suçlu Arjantin

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, piyasalarda yaşanan gelişmelerin Arjantin etkisiyle açıklanabileceğini söyledi

Serdengeçti, bono piyasasında faizlerin 3 haneli seviyeye gelmesinin, borsa endeksinin gerilemesi ve döviz fiyatlarının yukarıya doğru seyretmesinin temel nedeninin Arjantin'deki gelişmeler olduğunu bildirdi.

Merkez Bankası Başkanı Serdengeçti, "Piyasalardaki gelişmeler Arjantin etkisiyle açıklanabilir. IMF yönetimi bugün toplanıyor. Şartlar bütünüyle yerine getirildi. Piyasalar niye böyle oldu diye bakıldığında Arjantin etkiledi diye düşünüyoruz" dedi.

Serdengeçti, piyasalardaki kısmi konsolidasyon ya da takas, kur politikasında bant sistemine geçileceği yönündeki söylentilerin hatırlatılması üzerine de "Piyasalar dedikoduyu çok seviyor" yorumunda bulundu.

PİYASALAR İSTİKRAR BULMAZSA BELKİ BİRŞEYLER YAPARIZ

Serdengeçti, piyasalara müdahale konusunda ise temkinli yaklaşırken şöyle dedi: "Piyasalar istikrar bulmazsa belki birşeyler yaparız. Merkez Bankası fiyat istikrarına bakar. Buna göre müdahale eder. Kısa vadeli faizlere müdahale ise enflasyon bekleyişleriyle ilgili ayrı bir konu."

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'in genel faizleri düşürmeye yönelik tedbirler alınabileceği yolundaki sözleri üzerine de Serdengeçti "Yapılacaklar belli" yanıtını verdi

Yorumları Göster
Yorumları Gizle