GeriEkonomi Serdengeçti: Sermaye çıkışı olursa kur gerekiyorsa uyar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Serdengeçti: Sermaye çıkışı olursa kur gerekiyorsa uyar

Merkez Bankası Serdengeçti, olası sermaye çıkışının kurlar üzerindeki etkisine ilişkin, “Sermaye çıkışı olursa, kur gerekiyorsa uyar” dedi.

Serdengeçti, Merkez Bankası tarafından düzenlenen “Enflasyon Hedeflemesi: Uygulama ve Olası Sorunlar” konulu uluslararası konferansın kapanışında yaptığı değerlendirmede, iki gün süren konferansın başarıyla tamamlandığını belirterek, katılımcılara teşekkür etti.
Enflasyon hedeflemesi rejimine geçiş için her ülkenin kendine ait gerekçeleri bulunduğunu belirten Serdengeçti, enflasyon hedeflemesi konusunun 2000 yılından bu yana Türkiye'nin gündeminde olduğunu, bu konuda Merkez Bankası'nın ciddi çalışmalar yürüttüğünü söyledi.
Enflasyon hedeflemesi rejiminde Merkez Bankası'nın bağımsızlığının hayati öneme sahip olduğu görüşünü tekrarlayan Serdengeçti, “Fiyat istikrarını sağlamak tek hedef olmalı. Türkiye gibi sicili kabarık olan ülkelerde bu hedefe kenetlenme çok önemli” dedi.
Enflasyon hedeflemesinde hesap verilebilirlik, saydamlık ve iletişimin öneminin altını çizen Serdengeçti, enflasyon hedeflemesinin dünyada uygulandığı son 20 yılda önemli sonuçlar alındığını ve başarılı olduğunu, hiçbir ülkenin enflasyon hedeflemesinden çıkmadığını kaydetti.
Serdengeçti, enflasyon hedefleme rejiminin bir öğrenme süreci olduğunu da vurgulayarak, bunun zaman içerisinde gelişeceğini ve ilerleyeceğini kaydetti.
Serdengeçti, Türkiye'de son 4 yılda dolarizasyonun tersine döndüğünü, dalgalı kurun dolarizasyondan uzaklaşmayı da beraberinde getirdiği ifade etti.
Olası sermaye çıkışının kurlar üzerinde olabilecek etkisine ilişkin bir soru üzerine Serdengeçti, şu karşılığı verdi:
“Sermaye çıkışı olursa, kur gerekiyorsa uyar. Son 4-5 yılda 7 kere oldu zaten. 7 kere TL ani değer kaybetti. Dolayısıyla bundan endişe edecek bir şey de yok.
Bankalarda bir problem gözükmüyor. Fakat şirketler kendi risklerini giderecek şekilde vaziyetlerini ayarlamıyorlarsa tabii ki kur hareketlerinden zarar görebilirler.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle