GeriEkonomi Serdengeçti: Politikaları kötü spekülatör eleştiriyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Serdengeçti: Politikaları kötü spekülatör eleştiriyor

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, kötü spekülatörlerin "nasıl olsa TL değer kaybedecek" düşüncesiyle pahalıdan döviz almaya devam ettiğini ve TL değer kazandığında ise istikrar programını ve uygulanan politikaları eleştirdiklerini bildirdi.

Serdengeçti, Üçüncü Sermaye Piyasaları Arenası’nda "Türev Piyasalar: Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası" konulu konuşma yaptı.

"BİZDE DAHA ÇOK KÖTÜ SPEKÜLATÖR VAR"

Merkez Bankası Başkanı Serdengeçti piyasada iki tür spekülatöre rastlandığını belirterek şunları söyledi: "Bunlardan birincisi kötü spekülatör olarak nitelendirebileceğimiz fiyatlar yükseldiğinde daha da yükseleceğini düşünüp alım yapan ya da fiyatlar düştüğünde daha da düşeceği öngörüsüyle satım yapan gruptur. Bizde daha ziyade bu grup vardır. Bu grup enflasyonla mücadele sürecinde de eski alışkanlıkları çerçevesinde varlıklarını döviz cinsinden tutmuş, dolayısıyla nasıl olsa Türk Lirası değer kaybedecek düşüncesiyle pahalıdan döviz almaya devam etmiş, hiç bir şekilde risk yönetim aracı kullanmamış ve dalgalı kur rejiminde piyasa koşulları altında Türk Lirası değer kazandığında ise bu defa istikrar programını ve uygulanan politikaları eleştirmiştir. Bu grup spekülatörler oynaklığı bir miktar artırmakla beraber çoğunlukla zarar ettiklerinden piyasada çok uzun süre kalamamaktadırlar."

Serdengeçti iyi spekülatörlerin ise yaptığı öngörülerle piyasa yükseldiğinde satım, düştüğünde de alım yaptığını ve bu davranışıyla oynaklığa yol açmayıp piyasada istikrara katkı sağladıklarını söyledi.

Serdengeçti, herhangi bir piyasada her iki gruptan işlemciye de rastlamanın mümkün olduğunu ancak etkin bir piyasada kötü spekülasyon yaparak sürekli kar elde etmenin mümkün olmadığını belirtti.

"ŞİRKETLER DENGEYE DİKKAT ETMELİ"

Merkez Bankası Başkanı Serdengeçti, Türkiye’de şirketler kesiminin bilançolarındaki döviz cinsinden varlık ve yükümlülük dengesizliklerine dikkat etmeleri gerektiğini bildirdi.

Serdengeçti, dalgalı kur rejimi altında geliri yabancı para gideri ulusal para veya geliri ulusal para harcamaları da yabancı para cinsinden olan şirketlerin bilançolarında karşı karşıya bulundukları bu kur riskini türev piyasaları kullanarak giderebileceklerini anlattı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle