GeriEkonomi Serdengeçti: Kişi başına gelir 4 kat artar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Serdengeçti: Kişi başına gelir 4 kat artar

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Türkiye'de hukukun üstünlüğünün orta düzeye çıkarılması halinde kişi başına gelirin dört kat artacağını savundu.

Türkiye'nin 30 yıldır süregelen yüksek enflasyon nedeniyle yönetişim konusunda iyi bir yerde olmadığını belirteren Serdengeçti, "İyi yönetişim güçlü ekonomik performansa ulaşmak için hayati bir unsurdur" dedi.

Serdengeçti, 1'inci Uluslararası Finans Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yıllardır kurlarla ve faizlerle uğraşırken kronik enflasyon ortamında ekonominin temel sorunlarının gözardı edildiğini söyledi.

Merkez Bankası'nın son dönemde fiyat istikrarını sağlamaya çalıştığını hatırlatan Serdengeçti, "Banka, bir yandan da sık sık 'fiyat istikrarını sağlarsak sürdürülebilir büyümeye ulaşabiliriz' diyor. Bu sürdürülebilir büyümenin de bizleri tatmin edecek bir düzeyde olmasını istiyorsak, o zaman şimdiye kadar hiç üzerinde durmadığımız bazı alanlara bakmamız gerekiyor" dedi.

VERİMLİLİK VE YABANCI SERMAYE

Bu alanlardan birinin verimlilik olduğunu ifade eden Serdengeçti, verimlilik konusunun geçmişte çok fazla ele alınmadığını, giderek daha fazla tartışılması gerektiğini söyledi.

Serdengeçti, yabancı sermayenin de önemine dikkat çekerek, yabancı sermaye konusunda bazı yanlış anlamalar ve dirençler bulunduğunu, bu konunun çok iyi anlatılması gerektiğini bildirdi.

KÖTÜ YÖNETİŞİM

Kişi başına milli gelirle yönetişim arasında aynı yönde güçlü bir ilişkinin bulunduğunu vurgulayan Serdengeçti, "İyi yönetişim güçlü ekonomik performansa ulaşmak için hayati bir unsurdur" dedi.

Serdengeçti, yönetişim unsurlarında Türkiye'nin son dönemde görülen göreli bir iyileşmeye rağmen, geçmişteki kötü performansı nedeniyle 2002 yılı itibariyle benzer ülkelerin oldukça gerisinde olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: "Türkiye niye kötü bir performans göstermiştir? Sorunun cevabı son derece açık. 30 yıldır süregelen yüksek enflasyon ve onun yarattığı toplumsal tahribatı biz birinci sıraya koyuyoruz; başka bir yere bakmaya gerek yok. 30 yıldır enflasyonun bize ne tahribat getirdiğini anlamadık. Ama, bugün enflasyonla mücadele ediyor ve netice alıyoruz. İnşallah bu etkilerden kurtulacağız. Yapısal değişim sürecinin gerek ekonomide hedeflenen istikrarı sağlayarak başarılı olabilmesi, gerekse istikrarın sürdürübelir bir nitelik gösterebilmesi ancak yönetişim göstergelerinde iyileşme yolunda ülke çapında atılacak adımlar ve gerçekleştirilecek ilerlemelerle mümkündür."

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ ORTA DÜZEYE ÇIKARSA...

Kurumsal kalitede gerçekleşecek bir birim iyileşmenin, doğrudan yabancı yatırım stokunda yaklaşık yüzde 130 artış sağlayacağının hesaplandığını ifade eden Serdengeçti, hukukun üstünlüğünün düşük seviyeden sadece ortalama seviyeye çıkmasıyla kişi başına düşen gelirin yaklaşık 4 kat artabileceğini söyledi.

Serdengeçti, Türkiye'nin ulusal program ile yönetişim görtergelerini geliştirmek için çaba gösterdiğini belirterek, bu çabaların artması ve yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

MERKEZ BANKASI İYİ YÖNETİŞİME EN İYİ ÖRNEK

Bağımsız bir Merkez Bankası'nın Türkiye'nin iyi yönetişime yönelik olarak gerçekleştirdiği yapısal dönüşümün temel taşı olduğunu belirten Serdengeçti, bu dönüşümün BDDK, SPK, Rekabet Kurumu gibi diğer bağımsız düzenleyici kurumları da kapsadığını bildirdi.
Serdengeçti, yapısal reformların iyi yönetişimin sağlanması ve sürdürülmesinin güvencesi olduğunu kaydederek, piyasa ekonomisini destekleyen yapısal reformların gerçekleştirilmesi ve iyi yönetişim ilkeleri çerçevesinde hayata geçirilmesinin son derece önemli olduğunu ifade etti.

AB'ye giriş sürecinde yapısal değişimin iki önemli bileşenden oluştuğunu bildiren Serdengeçti, bunların kurumsal yapıların AB'ye yaklaştırılması ve yasal çerçevenin AB'yle uyumu olduğunu söyledi. Serdengeçti, yönetişimdeki iyileşmede hükümetlerin öncü rol oynamaları gerektiği belirterek, finansal sektör ile şirketler sektörünün de çok önemli rolleri ve sorumlulukları bulunduğunu bildirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle