GeriEkonomi Serdengeçti: IMF gecikirse istikrar tehlikeye girer
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Serdengeçti: IMF gecikirse istikrar tehlikeye girer

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, İngiliz Financial Times gazetesine verdiği demeçte, 10 milyar dolarlık IMF kredisi için tamamlanması gereken mali reformlardaki gecikmenin, Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu istikrar sürecini tehlikeye atabileceğini kaydetti.

MERKEZ Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, AKP hükümetinin vaadettiği reformları gerçekleştirmesinin, Merkez Bankası’nın enflasyon ve faizleri indirebilmesi için hayati öneme sahip olduğunu söyledi. Serdengeçti, mali reformlardaki gecikmenin, istikrar sürecini tehlikeye atabileceğini bildirdi.

3 AY GEÇTİ:

İngiliz Financial Times gazetesi, ‘IMF’yle anlaşmanın gecikmesi Türkiye’de istikrarı riske sokabilir’ başlıklı haberinde, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti’nin görüşlerine yer verdi. Serdengeçti, 10 milyar dolarlık IMF anlaşmasının imzalanması için gerekli olan mali reformlar konusunda 3 ay önce mutabakata varıldığını, bu durumda daha fazla gecikme yaşanmasının, Türkiye’nin ekonomiye istikrar kazandırma sürecini tehlikeye atabileceği uyarısında bulundu.

YANLIŞ İŞARETLER GİDİYOR:

Serdengeçti, AKP hükümeti tarafından söz verilen ancak henüz tamamlanmayan reformların, Merkez Bankası’nın enflasyonu ve faizleri indirebilmesi için hayati öneme sahip olduğuna dikkat çekti. Serdengeçti, yaşanan gecikmenin finans piyasalarına yanlış işaretler gönderdiğine dikkat çekerken, ‘Anlaşma açıklandığında herhangi bir sorun yoktu ancak ondan sonra bazı sorunlar ortaya çıktı ve ertelenmesine neden oldu. Bu anlaşma çoktan tamamlanmış olmalıydı, daha fazla geciktikçe, daha tehlikeli oluyor’ diye konuştu.

SÜRDÜRÜLÜR BÜYÜME ERKEN:

Serdengeçti, yüksek petrol fiyatları nedeniyle gelişmiş ekonomilerdeki faizlerde yükseliş gözlenirken, Türkiye’de faizlerin düşmesinden endişe duymadığını belirtti. Serdengeçti, ‘Gayri Safi Yurtiçi Hasılada öngörülen yüzde 5’lik artışa rağmen, tamamen istikrarlı bir durumda olduğumuzu ya da sürdürülebilir büyümeye ulaştığımızı söylemek için çok erken. Ancak şu da bir doğru ki, artık düzensiz büyümeyi sahip bir kronik enflasyon ülkesi değiliz’ diye konuştu.

TEŞVİKLERDEKİ BELİRSİZLİK:

Haberde, IMF kredisine ilişkin olarak üç ay önce prensipte anlaşmaya varıldığına işaret edilirken, Türkiye’nin söz verdiği bankacılık, vergi ve emeklilik reformlarının, halen IMF’nin gerekliliklerini karşılayacak biçimde tamamlanmadığına dikkat çekildi. Haberde, Ankara tarafından IMF ile anlaşmaya varıldıktan sonra açıklanan bölgesel kalkınma teşviklerinin IMF kredisini ‘rayından çıkarabileceği’ ifade edilirken, ‘Hükümet, yüz milyonlarca dolar tutması beklenen ’illerde iş sahalarının arttırılmasına’ yönelik yardım programının maliyetini dengelemeye ilişkin önlemleri halen tanımlamadı’ denildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle