GeriEkonomi Serdengeçti: Faiz ödedik, zarar ettik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Serdengeçti: Faiz ödedik, zarar ettik

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti piyasalardaki sterilizasyon ve karşılıklar için ödenen faizlerin bu yılki 1.5 katrilyon liralık zarar neden olduğunu söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, dünkü genel kurul toplantısında, bankada 2003 yılını 1.5 katrilyon lira zararla kapattığını hatırlatarak, ‘Merkez Bankası’nın bazı dönemlerde zararla tanışması sürpriz olmayacaktır’ dedi.

Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele sırasında kur ve faiz gibi değişkenlerin seyrine bağlı olarak, kar ya da zarar edebilmesinin mümkün olabileceğini vurgulayan Serdengeçti, şunları söyledi:

‘Merkez Bankası, fiyat istikrarı dışında herhangi bir amaca yönelik bir hedef gütmemekte, dolayısıyla kar maksimizasyonunu amaç edinmemektedir. Kaldı ki; parasal otoritenin fiyat istikrarı dışında, başka bir amacı olduğu sinyalini vermesi, uygulanmakta olan para politikasının etkinliğini ciddi bir şekilde azaltabilecek ve dolayısıyla orta vadede toplumsal refah düzeyine zarar verebilecektir.’

Serdengeçti, faizlerin yüksek seyrettiği ve piyasadaki likidite fazlasının sterilize edilmesinin gerektiği dönemlerde, zarar ihtimalinin arttığını vurgulayarak, zararın gerekçelerini şöyle açıkladı:

‘2001 krizi sonrasında kamu bankaları operasyonu ile IMF’den bütçe amaçlı alınarak, hazineye kullandırılan krediler sonucu likidite fazlası oluşmuş; programın ilerleyen aşamalarında ise Türk lirasına güvenin artması sonucu gündeme gelen döviz alım ihaleleriyle birlikte söz konusu durum devam etmiştir. Bu gelişmelerin bir yansıması olarak, sterilizasyon için ödenen faizler zorunlu karşılıklı ödenen faizlerle birlikte Merkez Bankası’nın kar etmesini engelleyen önemli bir faktör olmuştur. İşçi dövizi hesaplarına ödenen faizler de, öteden beri en önemli zarar kalemidir.’

‘Para basma yetkisi kimde’ tartışması

MERKEZ
Bankası’nın dün gerçekleştirilen genel kurulunda, bir hissedarın, ‘Para basma yetkisi, Merkez Bankası’nda değil, Meclis’te’ iddiasına karşın, Merkez Bankası yönetiminin, bu konuda açılmış bazı davalardan söz etmesi ve ‘Yetki bizde’ diye cevap vermemesi dikkat çekti.

Denetleme kurulu raporu görüşülürken söz alan hissedarlardan İbrahim Selahattin Ergüden, Merkez Bankası’nın 2003 yılında bir önceki yıla göre 3 katrilyon lira daha fazla para bastığını, para basma yetkisinin ise TBMM’ye ait olduğunu söyledi. Para basılması sonunda 2003 yılında bütün milletin mal varlığının yüzde 40 oranında eridiğini belirten Ergüden, para basımının nereden kaynaklandığını sordu. Ergüden’in sorusuna yanıt olarak kendisine iletilen notu okuyan Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Ergüden’in Merkez Bankası’nın para basma yetkisinin olmadığına ilişkin açtığı davaların tümünün reddedildiğini bildirdi.

İki üye değişti Merkez gençleşti

MERKEZ
Bankası’nda görev süresi dolan iki yönetim kurulu üyesinin yerine dün toplanan Genel Kurul’da Mustafa İbrahim Turhan ile Necati Şahin getirildi. Merkez Bankası’nın yüzde 51 hissesine sahip hazinenin gösterdiği iki aday olan Turhan ile Şahin, Genel Kurul’da yapılan oylama sonucu görev süreleri 30 Nisan’da dolacak olan Bilsay Kuruç ile Tuncay Altan’ın yerine seçildi.

Merkez Bankası’nın görev süresi dolan iki denetim kurulu üyesinin yerine de Burhan Göklemez ile Prof. Necdet Şensoy getirildi.

Mustafa İbrahim Turhan:

1968 İzmir doğumlu Turhan, Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden (1993) yılında mezun oldu. Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktorasını birincilikle tamamlayan Turhan, son olarak Beykent Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Ekonomi alanında yayınları bulunan Turhan İngilizce ve Fransızca biliyor.

Necati Şahin:

1955 Çorum doğumlu olan Şahin, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden 1977’de mezun oldu. Bir yıl sonra Merkez Bankası Ankara Şubesinden memur olarak göreve başlayan Şahin, Teftiş Kurulu’nda müfettiş yardımcılığı ve müfettişlik görevlerinde bulundu. Şahin, beş yıldan bu yana Banka’nın İstanbul şubesinde baş müfettiş olarak görev yapıyordu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle