GeriEkonomi Serdengeçti: Enflasyon kutlaması yapmam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Serdengeçti: Enflasyon kutlaması yapmam

Ekonomist Dergisi’nin ‘Yılın Bürokratı’ ödülünü alan Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, ‘Merkez Bankası enflasyon düştü diye kutlama yapmaz. ‘Fazla ısındınız’ der, içkiyi, yiyeceği toplarım’ dedi.

MERKEZ Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, ekonomide gelinen noktanın yeterli olmadığını ve gidilebilecek önemli bir mesafe olduğunu belirterek en önemli tehlikenin ‘rehavete kapılmak’ olduğunu söyledi. Serdengeçti, ‘Merkez Bankası’nın görevi, herkesin rahatladığı ve eğlenmeye başladığı bir partide, ‘Artık fazla ısındınız, içkileri ve yiyecekleri topluyorum’ demektir’ dedi.

Ekonomist Dergisi’nin ‘Türkiye’de Yılın İş İnsanları’ anketinde ‘Yılın Bürokratı’ seçilen Serdengeçti, ödül törende yaptığı konuşmada, yazar Ernest Hemingway’in ‘İyi yönetilmeyen uluslar için ilk çıkar yol enflasyon, ikincisi ise savaştır. Çünkü ikisi de ekonomide geçici bir iyileşme sağlar. Ancak sebep oldukları hasarlar çok büyük ve kalıcıdır. İkisi de politik ve ekonomik çıkarcılar için birer sığınaktır’ sözünü hatırlattı.

Türkiye ekonomisinin en önemli sorununun enflasyon olduğunun anlaşılmaya başladığını vurgulayan Serdengeçti, şöyle devam etti:

‘Türkiye’de büyüme ve istihdam artışının önündeki engel her zaman enflasyondu. Çünkü, farklı koşullarda yazılmış geleneksel kitapların yazdığının aksine, enflasyon, kronik hale gelmeye başlayınca büyümeyi desteklemez, köstekler. Bu yüzden ülkemiz diğer gelişen ülkelere göre ortalama olarak son 30 yılda daha az büyüdü. Bu yüzden büyümeyi iki yıl artı, 1 yıl eksi yapan krizlerle sık sık karşılaşmışızdır. Bu krizler çoğunluğu vasıfsız olduğu için, büyüme dönemlerinde geç iş bulan insanların o işlerini hemen kaybetmelerine neden olur. Üstelik, kaçınılmaz olarak vasıflı iş gücünü de etkiledi.’

Serdengeçti, Türkiye’de 30 yıldır varolan enflasyonun, kendine özgü koşullardan dolayı hiçbir zaman hiperenflasyona dönüşmediğini, dolayısıyla insanların ‘Pekala enflasyonla yaşamaya devam edebiliriz, bize büyüme lazım’ diyebildiklerini söyledi. Hiperenflasyonun olduğu ülkelerde 30 yıllık tahribatın 6 aya sıkışması nedeniyle enflasyona karşı bilincin net bir şekilde ortaya çıktığını ifade eden Serdengeçti, ‘Bir tek çözüm bulduk, o da sorunun ve çözüm yollarının açık ve dürüst bir şekilde anlatılmasıydı. Pek çok kesimle kötü olma pahasına da olsa...’ diye konuştu.

UYARILARA DEVAM

Aldıkları ödüllerin, bundan sonuç almaya başladıklarının göstergesi olduğunu dile getiren Serdengeçti, şöyle konuştu: ‘Varılan nokta yeterli değil. Daha gidecek yol var ve şimdi en önemli tehlike rehavete kapılmak. Geçmişte çok olmuştur; sorun halledilmiş sanılıp istikrar politikalarından sapılmıştır ve krize girilmiştir. Bunun için Merkez Bankası, kutlama yapmak yerine sürekli olarak uyarılarda bulunmaya devam ediyor ve devam edecek. Bağımsız Merkez Bankası’ndan beklenmesi gereken budur. Gerektiğinde, Merkez Bankası’nın görevi, herkesin rahatladığı ve eğlenmeye başladığı partide, ‘artık fazla ısındınız, içkileri ve yiyecekleri topluyorum’ demektir.’

İşte ‘Yılın İş İnsanları’

EKONOMİST Dergisi’nin 6 dalda belirlenen ödülleri sahipleriyle buluştu. ‘Yılın Bürokratı’ ödülünü Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti aldı. Törende, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu’ya ’Yılın İşadamı’, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Başkanı Cengiz Solakoğlu’na ‘Sivil Toplum Önderi’, HSBC Türkiye Genel Müdürü Piraye Antika’ya ‘Yılın Profesyoneli’, Balnak Lojistik CEO’su Sema Akdoğan ile Sütaş Genel Müdürü Muharrem Yılmaz’a da, ‘Yılın Girişimcileri’ ödülleri verildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle