Serbest bölgeler uygulama yönetmeliğinde değişiklik

A.A
16.07.2007 - 12:42 | Son Güncelleme:

Serbest bölgelerde özel hesap gelirlerinin takip ve tahsilinde, vergi dairesince tahsil edilen ana para ve faiz tutarlarının tamamı; Merkez Bankası yerine, bölgelerdeki özel hesap gelirlerinin tahsilatını yapan bankalar nezdindeki özel hesaba aktarılacak.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren hüküm uyarınca, vergi dairesince yapılan tahsilatların tamamı, bölgeler nezdindeki ilgili bölge müdürlüğünün özel hesabına tahsilatı takip eden hafta içinde aktarılacak.

Dış Ticaret Müsteşarlığının “Serbest Bölgeler Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı.

Serbest Bölge Gelirleri ve Tahsilat Yapılmayacak Halleri” düzenleyen 41. maddede yapılan değişiklikle, özel hesabın gelirlerine, bölgelere giren ve çıkan mallar üzerinden tahsil edilecek binde 5 ücretler de eklendi.

Bölgeden Türkiye'ye çıkarılan malların daha önce CİF değeri (sigorta, navlun, taşıma dahil) üzerinden alınan binde 5 oranında ücretler, FOB değerleri (tedarikçinin malzemeyi nakliye yapılacağı geminin güvertesine taşıyana kadar olan sorumluluğunu içeriyor) üzerinden binde 5 oranında alınacak ücretler olarak değiştirildi.

Sergilenmek, fuarlarda teşhir edilmek veya işlem görmek üzere bölgeden Türkiye'ye geçici olarak gönderilen mallar ile Türkiye'den satın alınarak bölgeye getirilen, ancak sipariş ve evsafına uygun olmadığı için değiştirilmek veya işlem görmek üzere bölgeden Türkiye'ye çıkarılan mallar için daha önce CİF değeri üzerinden alınan ücretler FOB değeri olarak belirlendi.

İşleticilerin yıllık net kârları üzerinden alınan ve sözleşmede belirtilen orandaki kâr payları, yıl sonu döviz alış kurundan hesaplanarak ABD Doları cinsinden ait olunan dönemi takip eden yılın Mayıs ayının son iş günü mesai bitimine kadar özel hesaba yatırılacak.
Yönetmelik, 1 Mayıs 2007 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girecek.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı