GeriEkonomi Serbest bölgeler dünyaya tanıtılacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Serbest bölgeler dünyaya tanıtılacak

Serbest bölgeler dünyaya tanıtılacak

Serbest Bölgeler Genel Müdür Yardımcısı Necmi Uğurlu, Türkiye'deki serbest bölgelerin dünyaya tanıtımı için uluslararası bir eylem planı hazırladıklarını ve bunu uygulamaya başladıklarını bildirdi.

Serbest bölgelerin tanıtımı için Ürdün-Suriye Serbest Bölgesi'nden gelen heyeti Antalya'da ağırlayan Serbest Bölgeler Genel Müdür Yardımcısı Uğurlu, AA muhabirine tanıtım çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Serbest bölgelerin kuruluşundan bugüne hiç tanıtım yapmadıklarını belirten Uğurlu, yatırımcı çekmek amacıyla uluslararası eylem planı hazırladıklarını söyledi.
Öncelikle Balkanlar'daki ülkelerde tanıtım atağına başladıklarını anlatan Uğurlu, şunları kaydetti:

“Ülkemizde serbest bölgeler kurulalı beri bir tanıtım yapmadık. Serbest bölgelerin tanıtımı için bir eylem planı hazırladık. Bu eylem planı çerçevesinde Balkanlar'dan Kafkaslar'a, daha sonra Ortadoğu ve uzun vadede Çin, Hindistan ve Güney Amerika dahil bir tanıtım programı düşündük, düzenledik ve uygulamaya koyduk. Amacımız hem kendi yatırım imkanlarımızı karşı tarafa aktarmak, hem onlardan yeni bir şeyler öğrenmek, hem de ikili ilişkileri geliştirmenin yanında asıl nihai hedefimiz yatırımcı çekmek.”

Ege Bölgesi ve Antalya serbest bölgelerinin kapasite kullanımı açısından çok iyi durumda olduğunu, ancak diğer bölgelerin tam kapasite çalışmadığını anlatan Uğurlu, “Dolayısıyla yatırımcıya ihtiyacımız var. Uluslararası tanıtım çerçevesinde yapılan bu ziyaretlerin temel amacı, Türkiye'nin serbest bölgelerini daha aktif hale getirmek ve yatırımcı çekmek” dedi.

Uğurlu, Antalya Serbest Bölgesi'nin yüzde 93 kullanım kapasitesine ulaştığını ve ihtisas serbest bölge haline geldiğini anımsattı.Necmi Uğurlu, şöyle konuştu:
“Öte yandan Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi tamamen boş, Kayseri boş, Denizli boş. Amacımız serbest bölgeler için genel, makro bir tanıtım eylem planı düzenlemek. Şehir ve bölge bazında tanıtım düzenlemiyoruz. Öncelikle komşu ülkelerle ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Daha sonra Çin'e ve Güney Amerika'ya kadar tanıtmak istiyoruz. Tanıtım için yeni CD'ler, broşürler, sinevizyon tanıtımları hazırlanıyor. Bu tanıtımlara Balkanlar'da Sırbistan'da başladık. İkincisini Antalya'da düzenledik. Daha sonra sırada Brezilya var. Ürdün ve Suriye serbest bölgelerine heyetle gideceğiz. Bunun arkası gelecek.”

4 AYLIK TİCARET HACMİ YÜZDE 20 ARTTI

Serbest bölgelerde yılın 4 aylık dönemindeki ticaret hacminin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artış gösterdiğini anlatan Uğurlu, dört aylık sürede yaklaşık 4,5 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşıldığını kaydetti. Uğurlu, şöyle devam etti:

“Serbest bölgelerin 2008 yılında 24 milyar dolarlık ticaret hacmi vardı. Küresel kriz nedeniyle 2009 yılında ticaret hacminde düşüş yaşandı. 2009'da 17,8 milyar dolar ticaret hacmi meydana geldi. 2010 yılı ilk 4 aylık döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20'ye yakın artış var. Türkiye ekonomisinde iyileşme var. Bu iyileşme de serbest bölgelerde ticaret hacmine yansıyor. 4 aylık ticaret hacmi yaklaşık 4,5 milyar dolar olarak gerçekleşti.”

"TÜRKİYE'DE SERBEST BÖLGELERİN İŞLEYİŞİNİ GÖRMEK İSTİYORUZ"

Ürdün Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Muntaser Jaafar Abdulkerim Al Aqlah da, Türkiye'deki serbest bölgelerin işleyişlerini görmek istediklerini bildirdi.
Türkiye'nin serbest bölgeler konusunda deneyimli, lider bir ülke olduğunu ifade eden Aqlah, şöyle konuştu:

“Türkiye'de serbest bölgeler nasıl idare ediliyor, çalışma sistemleri nasıl, bunları görmek istedik. Türkiye'nin serbest bölgeler konusunda önemli bir deneyimi var. Türkiye serbest bölgeler konusunda lider haline geldi. Buradaki deneyim ve tecrübeleri kendi bölgemizde de uygulamaya çalışacağız. Hem Türkiye, hem Ürdün ve Suriye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Antalya'daki yatırımcıları kendi serbest bölgemize de davet ettik.”

Konuk heyet Antalya Serbest Bölgesi'nde medikal sektöründe faaliyet gösteren Maquet, yatçılık sektöründe çalışan Peri Yat Üretim Şirketini ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı. Heyet daha sonra denize indirilen ve sahiplerine teslim edilecek ultra lüks yatlarda incelemelerde bulundu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle