GeriEkonomi Serbest: Artık biz de büyükler ligindeyiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Serbest: Artık biz de büyükler ligindeyiz

1998 yılında orta ölçekli bankalar liginden büyük ölçekli bankalar ligine yükseldiklerini söyleyen Demirbank Genel Müdürü Selahattin Serbest, net kárda ticari bankalar arasında dördüncü sırada bulunduklarını kaydetti.

Demirbank Genel Müdürü Selahattin Serbest, ‘‘Geçtiğimiz yıl kurumsal ve bireysel bankacılık alanlarında yaptığımız atılımlarla büyük bankalar arasına girdik. Demirbank, büyüklük açısından özel ticari bankaların arasında 6'ncı, net kár açısından ise 4'üncü sıradadır. 1999 yılında da büyümeye devam edeceğiz’’ dedi.

Demirbank'ın 1998 yılında bir önceki yıla göre bilanço büyüklüğünü yüzde 98 arttırarak 849.8 trilyonluk bir hacme ulaştığını kaydeden Serbest, banka brüt kárının 48.7 trilyon, vergi sonrası kárının ise 34.8 trilyon lira olduğunu söyledi.

Demirbank'ın ödenmiş sermayesinin geçtiğimiz sene 16.5 trilyon liradan 40 trilyon liraya çıktığını hatırlatan Serbest, Demirbank'ın üyesi bulunduğu Cıngıllı Grubu'nun bünyesinde hiç bir sanayi kuruluşunun olmadığını bu nedenle bankanın grup içi borç vermediğini ve sermaye yapısının çok kuvvetli olduğunu belirtti. Demirbank'ın 1998 yılı içerisinde yaptığı sendikasyonlarla 335 milyon dolarlık dış kredi sağladığını vurgulayan Serbest,‘‘ Aldığımız krediler aynı zamanda uluslararası camiada saygınlığımızın ifadesidir‘‘ dedi.

YENİ ATILIMLAR

Demirbank 1998 yılında şube sayısını 71'den 111'e çıkardı. 111 şubenin 40'da kurumsal bankacılık yapan Demirbank, hepsi kambiyo yetkili 40 kurumsal banka şubesi ile Türkiye'nin bütün sanayi merkezlerinde faaliyette bulunuyor.

Kurumsal ve bireysel bankacılığa ilişkin Demirbank'ın 1998 yılı performansını değerlendiren Selahattin Serbest, şöyle konuştu:

‘‘Demirbank'ın başta İstanbul, İzmir, Adana gibi büyük şehirler olmak üzere, Kayseri, Denizli, K.Maraş, G.Antep gibi bütün ihracat merkezlerinde şubesi var. Nakit yönetimi konusunda uzman banakalardan biriyiz. Maliye Bakanlığı adına vergi tahsilatı yapan bankalardan biriyiz.Çok yoğun bir nakit akışımız var. Bu nakit akışını kontrol eden ve yönlendiren 20 kişilik uzman bir ekiple birlikte çalışıyoruz.

Bireysel bankacılık alanında ise, danışmanlık şirketi Mc Kinsey'le birlikte çalışıyoruz. Bütün şubelerimizde ATM var. Ancak biz aynı zamanda Pamukbank ve Emlak Bankası ile protokol yaparak mudilerimizi 1000 ATM biriminden yararlandırıyoruz. Yeni hizmete soktuğumuz Demir Frekans ile 444 0 111 üzerinden bir telefon numarasıyla telefon bankacılığına ilişkin bütün hizmetleri almak mümkün. Bu hattı ilk gün 20 bin kişi aradı. 24 saat hizmet veren bu hattı devreye sokmak için 26 kişiden oluşan bir ekip kurduk. Son derece iyi yetiştirilmiş bu ekip müşterilerimizin bütün isteklerine telefon aracılığıyla cevap veriyor. İnternet bankacılığını geliştirmek için de çalışmalarımıza devam ediyoruz.’’
Yorumları Göster
Yorumları Gizle