GeriEkonomi Şener: TMSF Telsim'in borçlarından sorumlu değil
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şener: TMSF Telsim'in borçlarından sorumlu değil

Devlet ve Bakanı Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, TMSF'nin Telsim'in borçlarından hiçbir şekilde sorumlu olmadığını bildirdi.

Bakan Şener, Telsim'in Motorola'ya olan 2 milyar dolarlık borcunun da, diğer borçlar gibi, ödenmesinin sözkonusu olmadığını belirtirken, fonun davalar nedeniyle herhangi bir sorumluluğu bulunmadığını kaydetti.

TELSİM'İN BORÇLARINI DEVLET Mİ ÖDEYECEK

Şener, CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu'nun konuya ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı. Coşkunoğlu Bakan Şener'e, "TMSF tarafından el konulan Telsim'in Motorola'ya olan 2 milyar dolarlık borcunu ve diğer borçlarını devlet mi ödeyecektir, yoksa kamu dışında bir kişi veya kuruluş mu ödeyecektir? Bu borçları ödemesi gereken kamu dışında bir kişi veya kuruluş ise bu kişi veya kuruluşun söz konusu borçları ödeyememesi durumunda bu borçları ödeme yükümlülüğü kimin olacaktır?" diye sordu.

TELSİM'İN BORÇLARI KENDİSİNİN

Bakan Şener, TMSF'nin fon alacağının tahsilinde yarar görülmesi nedeniyle Telsim Mobil Telekominikasyon Hizmetleri A.Ş'nin (Telsim) temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimini devraldığını, şirketin hisselerini devralınmadığını vurguladı. Telsim hisselerinin mülkiyetinin şirketin hissedarlarına ait olduğunu belirten Şener, şirketin her türlü mal, hak, alacak ve borçlarının ise şirketin kendisine ait bulunduğunu kaydetti.

TMSF ŞİRKETİN BORÇLARINI ÖDEMEZ

TMSF'nin Telsim'in borçlarından hiçbir şekilde sorumlu olmadığını bildiren Şener, "Aksine, kendi alacağını tahsil etmek amacıyla şirketin her türlü mal, hak ve alacakları ile şirket hisseleri üzerinde kanun hükümleri uyarınca haciz ve diğer hukuki işlemleri uygulamaya yetkisini haizdir" dedi.

Fonun, Motorola'ya veya Telsim'in başka bir alacaklısına karşı, Telsim'in borçlarının ödenmesi konusunda bir sorumluluğu sözkonusu olmadığını belirten Şener, Telsim ile ilgili derdest davalardan da yine Telsim'in sorumlu olduğunu, fonun bu davalar nedeniyle herhangi bir sorumluluğu bulunmadığını belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle