Şener: Serdengeçti vazgeçilmez değil

ANKA
15.02.2006 - 13:37 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Merkez Bankası Süreyya Serdengeçti’nin yerine şu anda herhangi bir isim belirlenmediğini belirterek "Ama şunu da herkesin bilmesi lazım, hiçkimse vazgeçilmez değildir" dedi.

Şener, gündeme ve hükümet içerisindeki kendi konumuna yönelik soruları yanıtladı. Şener, Galataport ihalesine ilişkin olarak her iş ve değerlendirmeyi iktidarın başarılı olması için yaptığını belirterek, "Ben işin doğrusunu yapmaya çalışırım ve önümdeki işi iyi yapmaya çalışırım. Bunun ötesinde herkes kendince yorum yapabilir" diye konuştu. Bir değerlendirme yaparken insanların kendi duygu, düşünce ve hareket tarzlarına göre değişik yorum biçimleri geliştirebileceklerini belirterek, "Sizin dışınızdaki binlerce onbinlerce yorumu kontrol edemezsiniz. Onları kendi haline bırakırsınız. Ama siz doğru bildiğinizi yaparsınız" dedi.

"GALATAPORT İHALESİ KONSENSÜS İÇİNDE SONUÇLANDI"

Galataport olayının kabinede bir konsensüs olacak şekilde sonuçlandığını belirten Şener, "Zaten Sayın Başbakanın kontrolü içinde gelişmiş bir hadisedir. Bundan sonraki süreçle bağlantılı olarak yapılan değerlendirmeler de gerçeği yansıtmıyor" dedi. Bundan sonraki ihale sürecinde YPK’nın dışarda bırakıldığına ilişkin soruları üzerine, şunları kaydetti: "Bir sürecin içerisinde siz var mısınız yok musunuz tartışmalarını ben hiç anlamlı bulmam. Bir süreç oluşacaksa o sürecin işin gereğine uygun olarak oluşması önemlidir. Yoksa o süreçte Ahmet’in, Mehmet’in, x’in ya da y’nin bulunması ya da bulunmaması önenmli değildir. Olayı bu bağlamda değerlendirdiğimiz takdirde, benim yeni süreçte bulunmayacağımla ilgili haberlerin hiçbir önemi yoktur."

İhalenin iptal edilmesinin ardından Ofer’in "Kaybeden Türkiye oldu" yönündeki açıklamalarının anımsatılması üzerine Şener, "Türkiye büyük bir ülkedir. Türkiye hiçbir zaman kaybetmez. Olayı kaybetti kazandı diye değerlendirmemek gerekir. Ama böyle bir proje yapılacaksa elbette Türkiye bunu tekrar gerçekleştirir" diye konuştu.

SAMSUN-CEYHAN BORU HATTI

Abdüllatif Şener, Samsun-Ceyhan Boru Hattına ilişkin olarak Samsun’dan Ceyhan’a petrol boru hattının Türkiye açısından gerekli olduğunu ve boğazların trafiğini azaltmak için buna mutlaka gerek duyulduğunu söyledi. Şener, "Hükümet de bu konuda kararlıdır. Böyle bir proje üzerinde çalışmaktadır" dedi.

BAŞBAKAN VE UNAKITAN’LA GERGİNLİK YOK

Şener, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile aralarında bir gerginlik olmadığını söyledi. Şener, Başbakanın hükümetin başındaki kişi olduğunu, bakanların çalışmalarını koordine ettiğini belirterek, "Ne Galataport meselesi ne basına yansıyan diğer konularda sayın Başbakanla benim aramda görüş alışverişinde kesinti olmuş değil, süreç normal olarak işlemiş ve neticeye gelmiştir."
Şener, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın kabinede belki de en çok görüştüğü ve çalıştığı bakanlardan biri olduğunu belirterek, aralarında herhangi bir sorun olmadığını söyledi.

"SOSYAL GÜVENLİK REFORMU IMF’YLE İLİŞKİLERİ ETKİLEMEZ"

Sosyal güvenlik reformunda bir gecikme söz konusu olmadığını belirterek, bunların yasalaşması konusunda bir görüş birliği ve irade bulunduğunu anlatan Şener, "Bunlar yasalaşacak ama yasalaşma süreci istediğimiz hızda gitmiyor olabilir ama bu IMF’yle ilişkileri etkilemez" diye konuştu.

"SERDENGEÇTİ VAZGEÇİLMEZ DEĞİL"

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti’nin görev süresinin dolduğunun anımsatılması üzerine, "Benim gönlümden geçen herhangi bir isim yok. Ama Türkiye büyük bir devlettir her makama aday olabilecek sayısız isim yetiştirmiştir. Belli bir makam belli kişiler dışında doldurulamıyor diye inanmak Türkiye Cumhuriyetine ve bu ülkedeki insan potansiyeline inanmamak, güvenmemek demektir" dedi.

Şu anda herhangi bir isim belirlenmediğine işaret eden Şener, "Ama şunu da herkesin bilmesi lazım, hiçkimse vazgeçilmez değildir" dedi. Serdengeçti’nin önemli hizmetlerde bulunduğunu ifade eden Şener, "Şuana kadar yaşanan sürecin olumlu bir süreç olduğunu söyleyebiliriz. Ama hiçbir zaman illa X ismi B yeri içindir, bu vazgeçilmezdir diye bir algılama içinde olmaması lazım" diye konuştu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı