GeriEkonomi Şener: Kira şikayetlerini değerlendiriyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şener: Kira şikayetlerini değerlendiriyoruz

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, kira artışları konusunda son dönemde şikayetler geldiğini belirterek, “konuyu değerlendiriyoruz” dedi. Şener, mortgage'in devreye girmesiyle kira fiyatlarının da düşeceğini söyledi.

Bakan Şener, basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını cevapladı. Kiralarda görülen yüksek oranlı artışların enflasyona etkisi konusunda Şener, enflasyon ile kira rakamları arasında bağ olduğunu hatırlattı. Şener, bir evin kaç liraya kiraya verileceği konusunda devlet müdahalesinin, serbest piyasa kurallarına uygun olmadığını vurguladı.

Ancak yıllık kira artışlarına ilişkin Türkiye'de ve dünyada zaman zaman düzenlemeler yapıldığını anımsatan Bakan Şener, “Kira artışları konusunda son dönemde şikayetler geliyor. Konuyu değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Piyasada kira kontratlarının, örneğin yüzde 95'inin enflasyona endeksli olması durumunda bir sorundan bahsedilemeyeceğini ifade eden Şener, ancak kontratların genelinde yıllık enflasyonun üzerinde oranların yer alması durumunda bir sorun olduğunun düşünülebileceğini kaydetti.

MORTGAGE, KİRALARI DÜŞÜRECEK

Bakan Şener, konut arzını artıracak olan uzun vadeli, uygun koşulu konut finansman (mortgage) sisteminin devreye girişinin, kira fiyatlarının düşmesinde çok faydalı olacağını da söyledi.

Mortgage tasarısı ile ilgili çalışmaların tamamlandığını ve taslağın Başbakanlığa sevkedilerek imzaya açıldığını açıklayan Şener, taslakla inşaat seviyesindeki konutların da sisteme dahil edildiğini, Hazine garantisinin de taslaktan çıkarıldığını kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle