GeriEkonomi Şener: Kabin yasağını tomografi cihazı çözer
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şener: Kabin yasağını tomografi cihazı çözer

Şener: Kabin yasağını tomografi cihazı çözer

TAV Grubu CEO’su Sani Şener, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu havalimanlarına getirilen elektronik yasağını “mutluluk” kavramıyla anlattı.

İnsanların mutlu olunca ekonomiye katkılarının daha fazla olduğunu söyleyen Şener, “Bu nedenle gayri safi milli hasılayı arttırırken gayri safi milli mutluluğu da arttırmak gerekiyor. Gayri safi milli mutluluk kalkınmadır. Sadece gayri safi milli hasılayı arttırarak insanları mutlu edemezsiniz. İnsanlar mutlu olunca ekonomiye katkıları fazla oluyor. Ortak değerler mutluluğu arttırıyor. Biz bunu yolcularımızda görüyoruz” dedi. Mutlu yolcuların daha fazla harcadığını, check-in, pasaport kontrolü gibi alanlarda kısa sürede işlemlerini bitiren yolcuların, alışveriş alanına geçtiğinde 10.6 Euro daha fazla harcadığını kaydeden Şener, “Yolcuyu 60 dakikadan fazla bekletirseniz, süreci kötü yönetirseniz, hiç harcama yapmıyor. Burada mutluluk kavramı çalışanlarla başlıyor. Çalışanı mutlu olmayan şirket, müşteriyi, yolcuyu da mutlu edemez” ifadelerini kullandı.

ACI’DA GÜNDEME GETİRECEĞİM

Son elektronik yasağının mutlu yolcu sayısını da azaltacağını savunan Şener, havalimanlarına konulacak bir tomografi cihazıyla ise bu sorunun giderilebileceğini ifade etti. Kısa sürede bu karardan dönüleceği beklentisinde olduklarını söyleyen Şener, şunları söyledi:  “Bu uygulamanın siyasi olmaktan çok ticari olduğuna inanıyorum. Ortadoğu ve İstanbul bazlı olarak, THY başta olmak üzere Emirates, Etihad, Katar Havayolları’nın önemli bir yükselişteler ve pazardan ciddi pay alıyorlar. Bunu engellemeye yönelik batılı havayolu şirketlerinin girişimleri gibi görünüyor. Türk Ulaştırma Bakanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO bazında girişimlerde bulunuldu. THY de mutlaka Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) üzerinden girişimlerde bulunmuştur. Biz de, Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) bazında girişimlerde bulunduk. Yönetim Kurulu Üyesi olduğum ACI’ın da yakın tarihte gerçekleşecek yönetim kurulunda bu konuyu gündeme taşıyacağım.”

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle