GeriEkonomi Şener: İdare her zaman yargı kararlarına uymak zorundadır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şener: İdare her zaman yargı kararlarına uymak zorundadır

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun, TÜPRAŞ'ın yüzde 51'lik hissesinin blok satışına ilişkin ihale komisyonunu kararının yürütmesini durdurmasıyla ilgili olarak, İdare'nin her zaman yargı kararlarına uymak durumunda olduğunu, ancak bazen yargı kararlarının nasıl gerçekleştirileceğinin sorun teşkil edebileceğini söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM), ihracatın sorunlarının ve çözüm yollarının masaya yatırıldığı toplantısına katılan Şener, gazetecilerin TÜPRAŞ ihalesiyle ilgili sorularını yanıtladı.

Şener, TÜPRAŞ özelleştirmesinin teknik ve hukuki açıdan incelenmesi gereken bir konu olduğunu belirterek, bir yargı kararının oluştuğunu ve İdare'nin her türlü işleminin yargı kararlarına, denetimine açık olduğunu söyledi.

Konunun inceleme sonuçlarına göre tartışılıp değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Şener, şöyle konuştu:

“İdare her zaman yargı kararlarına uymak durumundadır. Ancak bazen yargı kararlarının nasıl gerçekleştirileceği sorun teşkil edebilir, güçlük oluşturabilir, farklı durumlar bulunabilir. Ve burada da değerlendirme ve inceleme ihtiyaç baş gösterebilir. Örneğin bazı durumlar vardır, bir yargı kararı verilmiştir ama o karar teknik ve hukuki açıdan artık uygulanamaz bir safhaya gelmiş olabilir. Yani yargı kararının bozduğu, hukuka aykırı bulduğu, işlem öncesine dönmenin bir daha imkansız olduğu durumlar olabilir. Veya daha büyük sorunların oluşabileceği durumlar oluşabilir.

Bunların da hukukta karşılığı vardır.”

Tüm bu boyutların hukukçularla birlikte incelenmesi, değerlendirilmesi ve buna göre kararın verilmesi gerektiğini kaydeden Şener, bu incelemeyi TÜPRAŞ'la ilgili işlemleri yapan kurum olan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın yapacağını söyledi.

İlgili bakan ve Özelleştirme Yüksek Kurulu'nda konunun değerlendirilerek bir karara varılacağını vurgulayan Şener, “Şu safhada işin sonucuna göre, hüküm ifade etmem erken olur, doğru olmaz” dedi.

Galataport ihalesinin aynı projeyele mi ihale edileceği yönündeki soru üzerine de Şener, “Yasada öncelikle imarın yapılması gerektiği belirtiliyor. İmarı da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yapacak” karşılığını verdi.

Bakan Şener, TİM'in toplantısında ihracatçıların sorunlarına kulak verdiğini, ihracatçıların en çok maliyetlerin yüksekliği ve kurun rekabete elverişli olmadığı yönünde şikayetleri dile getirdiklerini aktardı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle