GeriEkonomi Şener: Hiç birikimi olmayan mortgage kredisi alamaz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  39
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şener: Hiç birikimi olmayan mortgage kredisi alamaz

Şener: Hiç birikimi olmayan mortgage kredisi alamaz
refid:5976186 ilişkili resim dosyası

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, bu hafta TBMM Genel Kurulu’ndan geçmesi beklenen Mortgage (İpotekli Konut Finansmanı) Yasa Tasarısının, satın alınacak konut fiyatının en az yüzde 25’i kadar birikimi olan vatandaşların yararlanabileceğini söyleyerek, "Hiç birikimi olmayanlar, bankadan mortgage kredisi alamaz" dedi.

Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Şener, tasarıya Komisyon’da eklenen ve 2008’den itibaren vergi teşviki sağlanmasına ilişkin maddeye ilişkin tartışma konusunda "Sistemin kendisi zaten teşvik içeriyor. Eğer vergi teşviki konulursa, bu durum fiyatları spekülatif olarak yukarıya çekebilir" dedi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın "her koşulda" karşı çıktığı vergi teşviki ve diğer önemli düzenlemeler konusunda Şener’in değerlendirmeleri şöyle:

2007 ZATEN ETKİLENMİYOR: Bu madde yürürlük tarihi itibariyle 2007’yi etkilemeyeceği için tartışmaya gerek. 2008 ve sonrası için de zaten her yıl bütçe kanunuyla değerlendirilir. 2008 bütçesini hazırlarken "Mortgage kredilerindeki faizlerin ücretlerden düşülmesi uygulanmaz" dediğinizde zaten olmaz. Ama işin ikinci boyutu şu: Uluslararası uygulamalarda sistemin kendisinin zaten teşvik içerdiği, kendi kendini özendirdiği, bu nedenle ek bir ayrıcalığa gerek olmadığı savunuluyor. Yani şu anda zaten bir talep var. İkinci talep baskısı oluşturacak bir kalem yer almamalı. Bu fiyat artışı etkisi yaratabilir. Ben Konuyu Meclis’in takdirine bırakacağım.

ÇOK BÜYÜK BİR KALEM DEĞİL: Bu teşvik sağlanırsa konutu olmayan ücretliler yararlanacağı için başka bir analiz yapmak lazım. Konutu olmayan kaç ücretli bulunduğunu saptadıktan sonra, kaçının ücret düzeyi mortgage ile konut edinmeye uygundur ve bu iradeyi kaç kişi gösterir. Örneğin, 50 bin YTL krediyle satın alabileceğiz bir ev. 65 bin YTL’lik. 20 yıl vadeli yüzde 1 faizli kredi olsun. 20 yıl boyunca, aylık 551 YTL taksit ödenir. Bunun yıllık sübvanse edilecek faiz indirimi 84 YTL’ye gelir. Birey bazında düşünüldüğünde çok büyük bir yük gibi görünmüyor. Ama burada toplam kaç kişinin yararlanacağıyla ilgili ayrı bir hesap yapmak lazım. Bu noktada da olayı yıllık düşünmenin yanıltıcı tarafı var.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle