GeriEkonomi Şener’den Anayasa Mahkemesi’nde ‘Bonozedeye para yok’ savunması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şener’den Anayasa Mahkemesi’nde ‘Bonozedeye para yok’ savunması

Anayasa Mahkemesi dün, el konulan İmar Bankası’nın ‘off-shore’zedelerinin kader davasında, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, BDDK Başkanı Tevfik Bilgin ve TMSF Başkanı Ahmet Ertürk’ün sözlü açıklamalarını dinledi.

CHP AÇMIŞTI:

CHP, ‘İmar Bankası’na el konulmadan önce kıyı bankalarındaki off-shore hesaplarından son 1 ayda mevduat hesabına dönenlere ödeme yapılmayacağını’ öngören yasa hükmünün iptali istemiyle dava açmıştı. Anayasa Mahkemesi’nin kararı üzerine dün Şener, Bilgin ve Ertürk, yaklaşık 2 saat süreyle sözlü açıklamada bulundular. Şener, Anayasa Mahkemesi’nden ayrılırken gazetecilerin soruları üzerine, heyete ‘teknik bilgi’ verdiğini söyledi.

İŞTE İPTALİ İSTENEN HÜKÜM:

5021 sayılı Kanun’daki iptali istenen hüküm şöyle: ‘.. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme iznini kaldırdığı tarihten geriye doğru bir ay içinde, kıyı bankalarındaki hesapları TMSF’nca sağlanan mevduat güvencesi kapsamına almak amacına matuf olarak, bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme izni kaldırılan bankaların yurt içi kayıtlarına, muhabir bankaca karşılığı nakden veya bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme izni kaldırılan banka dışındaki bir başka banka aracılığıyla ödenmeksizin aktarıldığı tespit edilen hesaplar ile.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle