GeriEkonomi Sendikalara ‘baraj altı’ riski göründü, hükümet alarma geçti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sendikalara ‘baraj altı’ riski göründü, hükümet alarma geçti

Sendikalara ‘baraj altı’ riski göründü, hükümet alarma geçti
refid:19671506 ilişkili resim dosyası

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sendikaların toplu sözleşme yetkilerini etkileyecek olan 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanun Tasarısı’nda ilgili bazı bakanların çekinceleri bulunduğunu belirterek, “İstatistiklerin yayınlanması hususunda ertelemeden yana değiliz” dedi.

Daha önce bir yasayla ocak ayının sonuna ertelenen sendikalı işçi istatistiklerinin yayınlanması durumunda 100 sendikadan 88’i yetkisini kaybedecek ve 17 iş kolunda yetkili sendika kalmayacak. Bu nedenle gözler yeni tasarıya çevrildi.

Yüzde 90 uzlaştık
Bakan Çelik, Bakanlar Kurulu’nun gündeminde bulunan tasarıyla ilgili olarak bakanlar arasında ve sendikalarla yapılan görüşmeleri şöyle anlattı: “Sosyal taraflarla bundan 3 ay öncesine kadar yaklaşık 8-9 toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantılarda yüzde 90’lara varan bir mutabakatla uzlaşıya vardık ve bir kanun tasarısı hazırladık. Bildiğiniz gibi ülkemizde toplu iş hukuku 12 Eylül’den kalma düzenlemelerdir. Örgütlenme önünde büyük engeller içeren bu kanunlar dolayısıyla ülkemiz, başta Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) olmak üzere çeşitli platformlarda, işçi ve işveren sendikaları da bu kanunun değişmesi yolunda yıllardır görüş bildiriyorlardı. Bazı siyasal ve sosyal gündemin yoğunluğu Sayın Başbakanımızın kısa rahatsızlığı nedeniyle Bakanlar Kurulu’nda yasa tam olarak maalesef görüşülemedi. Bazı bakan arkadaşlarımızın kanundaki bazı maddelerle ilgili çekinceleri bulunuyor. Bakan arkadaşlarımızla da uzun görüşmeler yaptık, bunda sonra da görüşmelerimiz sürdürüyoruz.”
En çok tartışılan yerlerden birinin yetkiyi düzenleyen baraj konusunda olduğunu ifade eden Çelik, “İşçilerin temsilcilerinden bazıları barajın sıfır olması, yani kalkmasını istediler. İşveren sendikaları bazı oranlarda kalmasını istedi. Biz de mutabakatla tasarıyı binde 5 oranını belirleyerek gönderdik” diye konuştu.

Veriler gerçeği yansıtmıyor
Mevzuatta düzenleme yapılmadığı için istatistiklerin yayınlanmasının 4 dönem ertelendiğini kaydeden Çelik, şunları söyledi: “Mevcut Çalışma Bakanlığı verilerine göre ülkemizdeki çalışan işçi sayısı 5 milyon 200 bin, sendikalı sayısı ise yaklaşık 3 milyon 200 bindir. Yani örgütlenme oranı yüzde 60’dır. Bu rakamlara göre ülkemizde 51 sendika yetkilidir. Ancak bu veriler hem çalışan işçi sayısı bakımından hem de sendikalı işçi sayısı bakımından gerçeği yansıtmıyor.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle