GeriEkonomi Sendikalar bastırınca hükümet geri adım attı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sendikalar bastırınca hükümet geri adım attı

Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nda geri adım atan hükümet tasarıyı alt komisyonda yeniden görüşmeyi kabul etti. Bunun üzerine sendikalar çalışanların perşembe günü yapacakları iş bırakma eylemini askıya aldıklarını bildirdi. Emeklilik düzenindeki yumuşama, geçiş süreci ve prim/gün sayılarında olacak. Hükümet 58-60 yaş sınırında ise taviz vermeyecek.

Hükümet, yüzbinlerce çalışanın Cumartesi, Kızılay Meydanı'nda yaptığı protesto mitingi üzerine Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nda geri adım attı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Hürriyet'e tasarının oluşturulacak Alt Komisyon'a çekileceğini bildirdi. Tasarı, Plan ve Bütçe Komisyonu bünyesinde oluşturulacak bir Alt Komisyonda 1-2 gün içinde yeniden şekillenecek.

Tasarıyı yeniden ele alacak olan Alt Komisyon şu üyelerden oluşuyor: Gaffar Yakın DSP, Lütfü Ceylan MHP, Nesrin Nas ANAP, Sait Açba FP, Oğuz Tezmen DYP. Türk-İş Başkanı Bayram Meral, tasarının Alt Komisyona çekilmesiyle Perşembe günü saat 11.00-12.00 arasındaki iş bırakma eylemine gerek kalmadığını bildirdi. Ancak, DİSK ve KESK ise dün yazılı açıklama yaparak Perşembe günü bir saat iş bırakma eylemini yapmada kararlı olduklarını duyurdular.

GERİ ADIMDA ÜÇ ETKEN

Hükümet'in geri adım atmasında şu faktörler etkili oldu:

1- Cumartesi günü yüzbinlerin katıldığı mitingi olaysız bir biçimde sona erdiren 15 emekçi örgütü, tasarı yumuşatılmazsa Perşembe günü Türkiye çapında uyarı niteliğinde 1 saat iş bırakma eylemi yapma kararı aldı.

2- Tasarının dün görüşüldüğü Komisyon'da muhalefet milletvekilleri ile birlikte birçok iktidar milletvekili de tasarıyı yerden yere vurarak, Kızılay'da toplanan yüzbinlerin sesine kulak verilmesini istediler.

3- Genel grev dalgası başlarsa, ülke ekonomisinin tümüyle felç olması tehlikesi ve bunun önüne geçmenin giderek zorlaşabileceğinin tahmin edilmesi.

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda dün tasarının bu haliyle yasalaşması halinde ülkede huzursuzluğun artacağı uyarısı yapan Türk-İş Başkanı Bayram Meral, ‘‘Genel Greve gidecek misiniz’’ sorusuna şu karşılığı verdi:

GENEL GREV İHTİLAL DEMEK

‘‘Genel grevin ne demek olduğunu biliyor musunuz? Genel greve bir kez çıkınca sonuna kadar gitmen gerekir. Sonuç alamazsan kellen gider. Genel grev ihtilal demektir.’’

Meral, bu açıklamasının ardından, ‘‘Komisyon'da muhalefet ve iktidara mensup milletvekilerini dinledikten sonra, karamsarlığım gitti. Meclis'ten huzur içinde ayrılıyorum. Sağduyu hakim oldu. Çalışanların mesajı alınmış’’ diye konuştu. Tasarıya karşı tavırda muhalefetin tümüyle eylem kararı alan çalışanlarla birlikte olduklarını belirten Meral, ‘‘Üç iktidar partisi DSP, MHP ve ANAP'ta da rahatsızlık var’’ dedi.

Meral, ‘‘Bir saat iş bırakma’’ kararı için ise ‘‘Tasarının Alt Komisyon'da görüşülme kararı bir anlamda geri çekilmesi demek. Bu durumda niye genel grev, iş bırakma eylemi yapalım. Meral, prim gün sayısında 7200'e inilmesinin kendilerini tatmin etmeyeceğini söyledi.

iyi şeyler olmaz

Tasarıyı sert bir dille eleştiren DİSK eski Genel Başkanı ve DSP İstanbul Milletvekil Rıdvan Budak da, tasarıda uzlaşma aramak yerine bu haliyle yasalaştırılırsa, ‘‘Türkiye'de iyi şeylerin olmayacağı’’ uyarısı yaptı. Budak, tasarıya destek vermesinin, konfederasyonların da tasarıya evet demesine bağlı olduğunu söyledi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle