GeriEkonomi Sendika liderleri 10 Temmuz'da buluşuyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sendika liderleri 10 Temmuz'da buluşuyor

Türk-İş, Hak-İş, DİSK ve TİSK genel başkanları, ekonomik krizden ötürü kapanan işyerleri ve işsiz kalanların durumunu değerlendirmek üzere, 10 Temmuz Salı günü Türk-İş Genel Merkezi'nde biraraya gelecek.

Türk-İş, Hak-İş, DİSK ve TİSK genel başkanları, ekonomik krizden ötürü kapanan işyerleri ve işsiz kalanların durumunu değerlendirmek üzere, 10 Temmuz Salı günü Türk-İş Genel Merkezi'nde biraraya gelecek.


Tük-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ile TİSK Başkanı Refik Baydur'un yanı sıra konfederasyonların yönetim kurulu üyelerinin de katılacağı toplantıda, kapanan işyerleri ile işsiz kalanların yanı sıra Türk çalışma yaşamının temel sorunları mercek altına alınarak bu sorunlara ortak çözüm aranacak.


Toplantıda, ayrıca iş güvencesi, SSK taban prim ücreti, 1475 sayılı iş yasası, 2821 sayılı sendikalar yasası ile 2822 sayılı toplu iş sözleşmesi, grev ve lokavt yasalarında yapılacak değişikliklerle, bu değişikliklerin AB ve İLO normları düzeyinde gerçekleştirilmesinin ele alınması da bekleniyor.


İşçi ve işveren sendika konfederasyon başkanlarının, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte 10 Temmuz Salı günü yapacağı toplantının ardından, konfederasyona üye sendikaların Genel Başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin de katılacağı bir toplantı daha yapılarak, kapanan işyerleri ve işsiz kalanların durumu hakkında ortaklaşa bir rapor hazırlanacak.


Ortaklaşa hazırlanan ve işyerlerinin kapanmasının önlenmesi ile işsiz kalanların iş sahibi olabilmesine ilişkin çeşitli önerileri içermesi beklenen bu rapor, konfederasyon Genel Başkanları tarafından hükümete iletilecek. Toplantıda bu konuların yanı sıra ''Türk Çalışma Hayatı'' konulu bir konferans yapılmasına ilişkin görüşler de ele alınacak.


İŞÇİ VE İŞVEREN İŞBİRLİĞİ


Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, ekonomik krizden ötürü çok sayıda işyerinin kapandığını ve bunun sonucunda da yüzbinlere varan işçinin işini yitirdiğini belirterek, işçi ve işveren olarak bu sorunlara ortak bir çözüm arayışında olduklarını söyledi.


İşçi ve işverenin işsiz kalanların sorunlarına ortak çözüm aramasının çalışma yaşamı için önemli bir gelişme olacağını anlatan Uslu, işverenlerle yapacakları toplantıların ardından işyerlerinin kapanması ve işten çıkarmalara karşı alınacak önlemlere ilişkin bir raporu hükümete sunacaklarını söyledi.


Uslu, 10 Temmuz'daki toplantıda, Türk çalışma yaşamının acilen çözüm bekleyen, ancak bugüne dek hep gözardı edilen sorunların da masaya yatırılacağını vurgulayarak, ''İşçi ve işverenlerin bu tür işbirliği, Türk çalışma yaşamı ve ülke için sürmelidir. Tespit edeceğimiz sorunların hükümet tarafından dikkatle incelenmesinde de büyük yarar vardır''dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle