GeriEkonomi Şen Piliç: Zararına satış yapmaya devam ediyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şen Piliç: Zararına satış yapmaya devam ediyoruz

Şen Piliç Gıda Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Gürdamar, dünyada yaşanan ekonomik kriz ve maliyetlerin artması nedeniyle fiyatları düşürerek, zararına satış yapmaya devam ettiklerini söyledi.

Aynı zamanda Beyaz Et Sanayicileri Derneği ve Damızlıkçılar Birliği üyesi olan Gürdamar, son bir kaç yıldır tavukçuluk sektörünün çok zor dönemlerden geçtiğini belirtti.

Beyaz et fiyatının geçmiş yıllara göre çok düşük olduğunu bildiren Gürdamar, beyaz et fiyatlarında artış olmamasına rağmen, maliyetlerin devamlı yükseldiğini kaydetti.

Dünyada yaşanan ekonomik krizin insanların ürkek davranmasına neden olduğunu ifade eden Gürdamar, “İnsanlarımız acaba işimden atılır mıyım, cebimdeki parayı idareleri kullanmalıyım gibi düşüncelerle hareket etmeye başladı. Bu yüzden piyasada büyük durgunluk var” dedi.

“ZARARINA SATIYORUZ”

Dünyadaki ekonomik krizin, her sektörü etkilemeye başladığını belirten Gürdamar, krizin konut ve otomobil sektöründen sonra, gıda sektörünü de etkilemeye başladığını bildirdi.

2008 yılında beyaz et sektörünün büyük hayal kırıklıkları yaşadığını ifade eden Gürdamar, şunları söyledi:
“2008 yılı tavukçuluk sektörü açısından kötü geçiyor. Bu sene bütün firmalar zarar açıklayacak. Bunun nedenlerinden biri maliyetlerimiz çok yüksek olması. Enerjiye zam geldi. Akaryakıttan dolayı nakliye giderlerimiz yükseldi. Geçen seneki kuraklıktan dolayı yem, ham madde fiyatları çok yüksek. İthal girdilerimizde de inanılmaz bir artış var. Bunun yanında dünyada yaşanan ekonomik kriz, insanların alım gücünü azalttı. Şu an Türkiye'de genel olarak bir kriz yok. Biz krizi dünyadan ülkemize ithal ediyoruz. Ülkemize gelen sıcak para geri gidiyor. Bu da insanlarımızı doğal olarak etkiliyor. Dünyada yaşanan ekonomik kriz ve maliyetlerimiz artması nedeniyle fiyatları düşürerek, zararına satış yapmaya devam ediyoruz. Üretimimizi durduramadığımız için, 2008 yılında hep zararına satış yapmak zorunda kaldık.”

Damızlıkları önceden aldıkları için, üretimi durdurma şansları olmadığını dile getiren Gürdamar, “Diğer sektörler gelen olumsuzluklara karşın, üretimi azaltma yoluna gidebiliyorlar. Ama bizim önümüzdeki yılın üretimi bile planlanmış durumda. Bu yüzden her geçen gün zarar etmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle