GeriEkonomi Selçuk Ecza Deposu halka arza hazırlanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Selçuk Ecza Deposu halka arza hazırlanıyor

İlaç dağıtım şirketi Selçuk Ecza Deposu Ticaret ve Sanayi A.Ş., hisselerinin halka arzı için İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. liderliğinde Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvurdu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de yüzde 100 yerli sermaye ile faaliyet gösteren ilaç dağıtım şirketi Selçuk Ecza Deposu, hisselerinin yüzde 15'lik bölümünü halka arz edecek.

Selçuk Ecza Deposu'nun, Türk ilaç sektöründe, ilaç dağıtımı alanında 47 yıldır faaliyet gösterdiği, 4 binin üzerinde çalışanı bulunduğu, ülke çapında geniş dağıtım ağına sahip olduğu belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“İş Yatırım aracılığıyla SPK'ye, hisselerinin halka arzı için başvuruda bulunan Selçuk Ecza Deposu'nun, 25 milyon YTL nominal değerli hisse senetlerinin sermaye artırımı suretiyle, şirket ortaklarından Selçuk Ecza Holding A.Ş'nin sahip olduğu 8 milyon 750 bin YTL nominal değerli hisse senetlerinin ise ortak satışı suretiyle olmak üzere, toplam 33 milyon 750 bin YTL nominal değerli hisse senetlerinin halka arz edilmesi planlanıyor.”

ŞİRKET BİLGİLERİ

Açıklamada, İş Yatırım liderliğinde gerçekleşecek olan Selçuk Ecza Deposu halka arzında yurtiçi bireysel yatırımcılar ile yurtiçi ve yurtdışı kurumsal yatırımcılara satış yapılmasının planlandığı kaydedilerek, şirkete ilişkin de şu bilgiler yer aldı:

“Türkiye ilaç sektöründe, ilaç dağıtımı alanında 47 yıldır faaliyet gösteren Selçuk Ecza Deposu Ticaret ve Sanayi A.Ş., 10 Ekim 1958 tarihinde, Ahmet Keleşoğlu tarafından Konya'da kurulmuştur. Kurulduğu tarihten itibaren ilaç dağıtımı alanında öncü rol oynayan ve bir çok ilke imza atan şirket, bugün Türkiye'nin yüzde 100 Türk sermayeli en büyük ilaç dağıtım şirketi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Selçuk Ecza Deposu'nun bünyesi içerisinde, 16 Haziran 1987 tarihinde İstanbul'da kurulan ve sermayesinin yüzde 80'ine sahip olduğu As Ecza Deposu Ticaret A.Ş. de bulunmaktadır.

Selçuk Ecza Deposu, 2005 Ağustos sonu itibariyle toplam 4 bin 480 personel ile, ülke çapındaki tüm müşterilerine kesintisiz hizmet sunmaktadır. Selçuk Ecza Deposu, bugün itibariyle, 105 bin metrekarenin üzerinde kapalı alana sahip toplam 84 şubeden oluşan geniş dağıtım ağı ve Haziran sonu itibariyle 1671 araçtan oluşan servis filosuyla müşterilerine hizmet sunmaktadır. Selçuk Ecza Deposu, 2004 yılı sonu itibariyle Türkiye'de toplam 18 bin 415 eczaneye satış gerçekleştirdi.

Türkiye'de hızla büyümekte olan ilaç dağıtım sektöründe faaliyet gösteren Selçuk Ecza Deposu'nun 2004 yılı konsolide net satışları 1 milyar 916 milyon 264 bin 503 YTL, dönem net karı ise 48 milyon 362 bin 174 YTL olarak gerçekleşti.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle