GeriEkonomi Selçuk: Devlet işveren olursa yolsuzluk bitmez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Selçuk: Devlet işveren olursa yolsuzluk bitmez

YARGITAY Başkanı Sami Selçuk, ‘‘Devlet, işveren ve alıcı olduğu sürece yolsuzluk olacaktır’’ dedi. Selçuk, ‘‘Hukuk, öyle bir hale getirilmelidir ki, tilkiler kümese girememelidir’’ diye konuştu. Vatandaşın Vergisini Koruma Derneği (VAVEK), ‘‘Yolsuzlukla Mücadele-Türkiye ve Dünya’’ konulu bir panel düzenledi. Dernek Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açış konuşmasının ardından kürsüye gelen Yargıtay Başkanı Selçuk, Türkiye'deki yolsuzluk olaylarına bakışını anlattı.

Devletin Osmanlı İmparatorluğu'ndan bu yana saydamlığı başaramadığını belirten Selçuk, şöyle konuştu: ‘‘Bugün bir hákim hakkında herhangi bir işlem yapıldığında o hákimin, işleme itiraz etmesi halinde Hákimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan (HSYK) gelen cevap tek cümledir: Dosyadaki bilgi ve belgelere göre itirazınız yerinde görülmemiştir. Hangi bilgi, hangi belge, belli değildir. Çünkü karar gizli alınmıştır. Hákim, hakkındaki işlemi bilemez. Oysa İtalya'da HSYK toplantıları kamuya açıktır. Hakkında işlem yapılan hákim, gidip o toplantıyı izleyebilir.’’

Selçuk, Türkiye'de yargının bütçeden aldığı payın yüzde 1 olduğunu vurgulayarak, ‘‘Böyle bir yargıyı güçlendirmek mümkün değil. Fransa'da bu pay yüzde 9, ona bile itiraz ediyorlar’’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle