GeriEkonomi Sekiz yıl zamları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sekiz yıl zamları

Hükümet, çeşitli kurumlardan alınan 8 yıllık eğitime katkı paylarını artırdı. Uçak biletlerinden 1.5 milyon lira, toto ve lotoda kolon başına 20 bin lira, cep telefonu alacaklardan 5 milyon lira 8 yıllık eğitime katkı payı alınacak. Ayrıca, eğitim ve sağlık vergileri de artırıldı.

Bakanlar Kurulu, 8 yıllık eğitimde kullanılmak üzere ödenen eğitim katkı payını 4 katına varan oranlarda artırırken, eğitim, gençlik, spor ve sağlık hizmetleri vergisi oranını da yüzde 15'e çıkardı. Resmi Gazete'de yayınlanan kararname ile yeni katkı paylarının uygulanmasına dünden itibaren başlandı. Söz konusu düzenleme ile daha önce hava yolu ile iç hat yolcu taşımacılığında her bilet için uygulanan 500 bin liralık eğitime katkı payı 1.5 milyon lira oldu. Spor-toto, spor-loto ve sayısal loto oyunlarında her bir kolondan alınan 10 bin liralık katkı payı da 20 bin liraya yükseltildi.

Vergi daireleri ve belediyelere verilen beyannameler ile SSK beyannameleri üzerinden alınan 500 bin liralık katkı payı da 1 milyon lira olarak yeniden belirlendi.

Tapu işlemleri ile motorlu taşıtların kayıt, tescil ve devir işlemlerinden alınan eğitime katkı payında ise herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

Bakanlar Kurulu, söz konusu kararname ile eğitim, gençlik, spor ve sağlık hizmetleri vergisi oranını da yüzde 10'dan yüzde 15'e çıkardı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle