GeriEkonomi Şekerleme sektörü Bakan Zeybekçi ile bir araya geldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şekerleme sektörü Bakan Zeybekçi ile bir araya geldi

Şekerleme sektörü Bakan Zeybekçi ile bir araya geldi
refid:27984136 ilişkili resim dosyası

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’yi makamında ziyaret etti. Sektöründe gerçekleştirdiği başarılı çalışmalarından dolayı birliğe teşekkürlerini sunan Bakan Zeybekçi daha sonra sektörün son durumu hakkında bilgiler alarak sorunlarını dinledi.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mete, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Göreve başladığı günden buyana çözüm odaklı konulara eğilen sayın bakan ve ekibi, sorunlarımız hakkında bizlerden bilgi aldı ve çözümü için talimat verdi” dedi.

Sektörün en önemli sorunlarından bir olan navlun’ maliyetleri ile ilgili sıkıntılarını Bakan Zeybekçi’ye aktardıklarının altını çizen Zekeriya Mete şunları söyledi: “Türk şekerleme sektörü dünyada son 10 yılda nakliye fiyatlarındaki düşüşe rağmen bunu maliyetlerine yansıtamadı. Şeker fabrikaları ton başına 61 dolar navlun ücreti alıyor. Dünyada rekabet ettiğimiz firmalara karşı hep bir adım geride kalıyoruz. Türkiye’deki imalatçı ana hammaddesi olan şekeri dünya piyasalarından yüzde 10-20 daha pahalıya alıyor. Yıllardır zarar eden fabrikaların maliyetlerini üstlenmek durumunda kaldık bu durumdan bizi kurtarın biz fedakarlığımızı fazlasıyla yaptık dün şeker üreten firmalar bugün çikolata üretmeye başladılar ve onlarla haksız bir rekabet durumu var. Sektörü ilgilendiren konularda sayın bakan bizleri dinleyip çözülmesi hususunda talimat verdi. En yakın zamanda sorunlarımızın çözüleceğine inanıyorum, bizleri dinleyen tekrar bakanımıza ve ekibine teşekkür ediyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle