GeriEkonomi Şeker Fabrikaları’na en yüksek teklif 606 milyon dolarla Ak-Can Şeker’den geldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şeker Fabrikaları’na en yüksek teklif 606 milyon dolarla Ak-Can Şeker’den geldi

Şeker Fabrikaları’na en yüksek teklif 606 milyon dolarla Ak-Can Şeker’den geldi
refid:13148791 ilişkili resim dosyası

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye (Türk Şeker A.Ş.) ait Portföy-C Grubu’nda bulunan Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba Şeker Fabrikaları’nın nihai pazarlık görüşmesinde, 35 turun ardından en yüksek teklifi 606 milyon dolarla Ak-Can Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Ak-Can) verdi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Türk Şeker A.Ş’ye ait portföy-C Grubundaki nihai pazarlık görüşmelerini gerçekleştirdi. ÖİB’deki nihai pazarlık görüşmelerinde 35 tur sonunda en yüksek teklif Ak-Can’dan geldi. 605.5 milyon dolarlık teklif veren Ak-Can, Komisyon Başkanının son nihai teklifinin bu olup olmadığını sorması üzerine, teklifini 606 milyon dolara yükseltti.
9 teklif verilmişti
ÖİB’in aldığı 9 teklif şöyleydi: “Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş., Kuzey Anadolu Şeker Fabrikaları Ortak Girişim Grubu, Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret-Gülsan Holding Ortak Girişim Grubu, Elektrosan Elektrobakır Sanayi, Ak-Can Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş., Yıldırım Holding, Özaltın İnşaat Sanayi ve Ticaret ile Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş.”
Dünkü elemesiz birinci turda en yüksek teklif 391 milyon dolar oldu. Bu turdan sonra elemeli olarak 4 tur gerçekleştirildi. Birinci elemeli turda en yüksek teklif 426 milyon dolardı. Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi bu turda elendi. İkinci elemeli turda en yüksek teklif 453 milyon 750 bin dolar olurken, bu turda Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği elendi. Üçüncü elemeli turda en yüksek teklif 481 milyon 300 bin dolar olarak gerçekleşirken bu turda da Torunlar Gıda Sanayi ve Tic. A.Ş-Gülsan Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu elendi. 4’üncü turda en yüksek teklif açıklanmazken, Elektrosan Elektrobakır Sanayi A.Ş. pazarlık görüşmelerine veda etti. 4 elemeli turdan sonra, açık artırmaya geçildi. Açık artırma 506 milyon dolarla başladı. Açık artırma aralığı 500 bin dolar olarak    belirlendi.

En yüksek ikinci teklif Kuzey Anadolu Şeker’den

TURLAR sonunda 605.5 milyon dolarla en yüksek teklifi Ak-Can verdi. Komisyon başkanının nihai teklifini sorması üzerine Ak-Can 606 milyon dolarlık son teklifini verdi. Ak-Can’dan sonraki en yüksek ikinci teklif ise 605 milyon dolarla Kuzey Anadolu Şeker Fabrikaları Ortak Girişim Grubu’ndan oldu. İhalede en iyi üçüncü teklifi ise 600 milyon dolarla Yıldırım Holding verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle