GeriEkonomi SEKA'ya ait binaların yıkımına devam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SEKA'ya ait binaların yıkımına devam

Cumhuriyet döneminin ilk fabrikalarından olan ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen SEKA İzmit İşletmesi'ne ait binaların yıkımı ve makinaların satışı sürüyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin, devir işlemleri sonrasında kapatmaya karar verdiği işletmeye ait arazide gerçekleştireceği İzmit Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi için başlatılan yıkımlar devam ediyor.

SEKA'ya ait 228 binadan 120'sinin yıkımını tamamlayan, 78 binanın yıkımı için de ihale hazırlıklarını sürdüren Büyükşehir belediyesi, aralarında silolar ve SEKA Selüloz Kulesi'nin de bulunduğu 30 binayı koruma altına aldı.

İşletmedeki 5 büyük kağıt makinesinden ikisini ihale yoluyla satan ve bu satışlardan 1 milyon 622 bin 500 YTL gelir elde eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2 büyük kağıt makinesi ile 14 küçük makinenin satışı için ihale hazırlıklarını sürdürüyor. Belediye, bu ihalelerden yaklaşık 2 milyon 500 bin YTL gelir bekliyor.

KENTSEL TASARIM PEYZAJ PROJESİ

Arazide 4 etapta kurulması planlanan ve İzmit'in prestij projesi olacağı belirtilen “SEKA Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi”, Kentimaj firması tarafından hazırlandı.

Proje göre, 1 Nolu Kağıt Fabrikası'nın bulunduğu binada, “Kağıt Müzesi”, görsel sanatlar merkezi, sinema, tiyatro, fotoğrafcılık, modern dans atölyeleri ve endüstri tasarım galerileri açılacak.

2 Nolu Kağıt Fabrikası'nda ise resim, müzik, heykel, geleneksel elsanatları atölyeleri, konferans salonu, halk oyunları kurs ve gösteri merkezi, sahne sanatları ve gösteri merkezi, kafe ve restoranlar, cep tiyatrosu, kütüphane, toplantı salonları bulunacak.

3 ve 4 nolu fabrikalarında ise toplantı ve seminer, sergi salonları, restoran ve kafeler, konser salonu, düğün ve nikah salonları, eğlence merkezi yer alacak.

SEKA Selüloz Kulesi, anıt ve seyir kulesi, kentsel 'nirengi noktası' olarak, mekanik atölye binası ise spor merkezi haline getirilecek. Silolar da kafe, bakı terasları; lojmanlarının bulunduğu bölgede ise internet kafe, kitap, müzik satış yerleri, hediyelik eşya satış yerleri, sosyal kulüp ve dernekler için mekanlar oluşturulacak.

Bacaların simgesel olarak korunacağı projeye göre, itfaiye binası da kültür, sanat merkezi ve tematik müze olarak düzenlenecek.

Projenin 600 bin metrekarelik alanı kapsayan birinci etabının, 2006 yılının Haziran ayında tamamlanması öngörülüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle