GeriEkonomi SEKA'da uzlaşma
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SEKA'da uzlaşma

SEKA İzmit İşletmesi'nin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmesi kararı işçiler tarafından oylanarak kabul edildi.
  Banvit işçileri işe iade edildi

Dün akşam Ankara'da Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk-İş ve Selüloz-İş sendikası arasında yapılan görüşmede anlaşmaya varıldı. Anlaşmaya göre binalar, sosyal alanlar, makinalar ve işçiler özlük hakları ile birlikte  İzmit Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi.

Sendikaların önerisi üzerine işçiler, uzlaşılan metni oyladı. 706 işçiden 585'inin katıldığı oylamada, işletmenin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne devrini öngören teklifin 510 oyla kabul edildiği belirtildi.  Oylama sırasında hükümetin teklifinin açıklanmasından sonra işçiler arasında görüş ayrılıkları yaşandığı gözlendi. İşçilerden bazılarının, işletmenin belediyeye devrini olumlu bulduklarını dile getirmeleri üzerine tartışmalar yaşandı.

İŞÇİLER KARARI MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Evet oyu kullanan bir işçi, “Çoğunluğumuzun 'evet' oyu kullanması bizi sevindirdi. Bu iş bizi iyice bıktırmıştı. Kararın bir sonuca bağlanması hepimizi mutlu etti” dedi. 

Fabrikadaki kapanma eyleminin sona ermesinin ardından mekanik Atölye'de işçilerin bazılarının, barındıkları yerleri toplamaya başladıkları, fabrikadan ayrılmak için hazırlık yaptıkları görüldü.

ANLAŞMAYLA İLGİLİ PROTOKOL İMZALANDI

Bakan Yıldırım, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, Selüloz-İş Sendikası Genel Başkanı Ergin Alşan ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile Ulaştırma Bakanlığı'nda biraraya gelerek SEKA sorununu çözüme ulaştıran protokolü imzaladı.

Bakan Yıldırım, imza töreninden önce yaptığı açıklamada, bir süredir ülke gündeminde olan SEKA İzmit İşletmesi'ndeki sıkıntıların sona erdiğini kaydederek, işletmenin arazisi, tesisleri, makineleri, işletme hakkı ve çalışanlarla bugünden itibarın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne devredildiğini söyledi.

Yıldırım, bir soruyu yanıtlarken, işçilerin kıdem ve ihbar tazminatlarının da ödendiğini anımsatarak, işçilerin belediyeye yeni bir iş akdiyle geçeceklerini bildirdi.

"SEKA’YLA PAHALI BİR NİKAH YAPTIK"

İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 700 işçinin belediye bünyesine katılacağını belirtirken, "Zannediyorum ki biz bu yükü önemli bir hizmet enerjisine dönüştüreceğiz ve İzmit’e güzel hizmetler yapacağımıza inanıyorum" dedi.

Karaosmanoğlu, SEKA işçilerinin şuanda belediyede çalışan işçilerin haklarıyla eşit haklara sahip olacağını söyledi. Karaosmanoğlu, "Bir nikah yaptık, SEKA'da çalışanlarla fakat başlık parası biraz ağır oldu. Ama biz buna razıyız. İnşallah bunu önemli bir hizmet enerjisine dönüştüreceğiz" dedi.

Karaosmanoğlu, fabrikanın üretime devam edip etmeyeceği yönündeki sorular üzerin, "Bizim ilk adımımız çalışanları mağdur etmemek yönünde. SEKA çalışanlarıyla ve teknik arkadaşlarla oturur ve ne yapacağımıza karar veririz" dedi.

Karaosmanoğlu, Belediye’de işçilerin toplu iş sözleşmesi düzenine göre ücret aldıklarını belirtirken, en düşük ücretin 1 milyar lira seviyesinde bulunduğunu kaydetti. Karaosmanoğlu, emekliliği gelen işçiler dışarda tutulursa 600 işçinin Belediye’de çalışmaya başlayacağını belirterek, bunların prim ve vergi ödemeleriyle birlikte belediyeye aylık 1.5 trilyon liralık ek bir yük getireceğini açıkladı.

TÜRK-İŞ: FABRİKANIN KAPATILMASINA EVET DEMİYORUZ

Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç ise "Fabrikanın kapatılmasına biz evet demiyoruz. Derlerse yarın öbür gün görürüz kim diyecekse" dedi.

50 GÜNLÜK EYLEM

SEKA İzmit İşletmesi'nde çalışan işçiler yaklaşık 50 gündür işyerini terketmeyerek SEKA İzmit İşletmesi'nin kapatılmayıp, yeniden üretime başlamasını talep ediyordu. Hükümet ise İşletme'nin kapatılmasını öngörüyordu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle