GeriEkonomi SEKA fabrikası, ekonomiye "bacasız" kazandırılacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SEKA fabrikası, ekonomiye "bacasız" kazandırılacak

Cumhuriyetin ilk sanayi kuruluşları arasında yer alan SEKA'nın, Mersin'in Silifke ilçesindeki fabrikasının turizm tesisi olarak yatırımcıya açılması için çalışmalara başlandığı bildirildi.

 Türkiye'de ilk kez kağıt üretimi yapan SEKA'nın, “Akdeniz İşletmeleri” adı altında inşaatına 1975 yılında başlanan fabrika, 9 yıl sonra faaliyete geçti. Ülke ekonomisine yıllarca önemli katkı sağlayan, yöredeki istihdam sorununu büyük ölçüde gideren fabrika, 1993 yılında ham madde sıkıntısı nedeniyle üretimine ara verdi.

Özelleştirme kapsamına alınarak, Sümer Holding'e devredilen ve adı “Sümer Holding AŞ Taşucu Kağıt Sanayi İşletmesi” olarak değiştirilen fabrika, geçen yıl yeniden üretime başladı, ancak bu üretim 68 gün sürdü. Fabrika, ham madde sıkıntısı nedeniyle üretimini yeniden durdurdu.

İşletme Müdürlüğünü Avni Kaya Millioğlu'nun sürdürdüğü Sümer Holding A.Ş Taşucu Kağıt Sanayi İşletmesinde halen 34 memur ve 189 işçi bulunuyor. Emekli olanların yerine yenilerinin alınmadığı işletme çalışanları normal mesailerine geliyor, ancak bakım, onarım ve temizlik dışında hiçbir çalışma yapılamıyor. Tesislerin liman dahil 1698 dönüm arazinin yanı sıra denize sıfır konumunda 276 adet lojman bulunuyor.

“BİNLERCE YATAK KAPASİTESİ SAĞLANABİLİR”

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, bir turizm merkezi olan Mersin'de toplam yatak kapasitesinin 7 bin 500 olduğunu, ancak bunun yetersiz kaldığını belirtirken, eski SEKA tesislerinin turizme kazandırılması konusunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı arasındaki görüşmelerin sürdüğünü bildirdi.

Aksoy, tesislerin turizme kazandırılmasının son derece isabetli olacağını, binlerle ifade edilebilecek yatak kapasiteli tesisler kurulabileceğini vurgulayarak, “Bu çalışmanın yöre turizmine büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

İŞÇİLER AKIBETLERİNİN NE OLACAĞINI MERAKLA BEKLİYOR

Bu arada SEKA, bu kez bacasız olarak ekonomiye kazandırılmaya çalışılırken, fabrikada çalışmalarını sürdüren işçiler ise akıbetlerinin ne olacağını merakla bekliyor.

İşçilerin bağlı bulunduğu Selüloz-iş Sendikası Silifke Şube Başkanı Ali Altuner, Türkiye'nin en eski, köklü ve stratejik sanayi kuruluşlarından birisi olan SEKA'nın ekonomiye kazandırılması gerektiğini bildirdi.

Altuner, bir dönem yörenin adeta can damarı olan SEKA tesislerinde yaklaşık 1100 kişinin istihdam edildiğini, gelinen aşamanın kendilerini üzdüğünü ifade ederek, “Ham madde sıkıntısı bir türlü çözülemedi. Buna bir çare bulunması için hep umutla bekledik. Bu fabrika tam kapasiteyle çalışsa 1600 kişiye ekmek kapısı olurdu” dedi.

Altuner, bugün gelinen aşamada işçi ve memurların ücretlerini aldıklarını, günü dolanların emekli olduğunu, ancak kalan işçilerin yarınları için plan bile kuramadıklarını sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle