GeriEkonomi Seka’da direnişe polis müdahalesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Seka’da direnişe polis müdahalesi

Özelleştirme Yüksek Kurulu’nca kapatılmasına karar verilen İzmit Seka Fabrikası’ndan çıkmayan 734 işçi ve onlara destek veren yakınlarını tahliye için 500 polis, jandarmanın da desteğiyle operasyon başlattı. Çıkan arbedede yaralananlar oldu, çatıdan düşerek ayağı kırılan bir işçi hastaneye kaldırıldı.

BAYRAMDAN BERİ:

Kurban Bayramı arefesinden bu yana fabrikada protesto eylemi yapan 734 işçinin tesislerden çıkarılması için yaklaşık 500 polis, saat 17.00’de Seka önüne geldi. Plisler gelmeden kısa süre önce CHP Kocaeli milletvekilleri Sefa Sirmen ve İzzet Çetin de tesislere geldi. Operasyon yapılacağını öğrenen Seka’daki 734 işçi kendilerini Mekanik Atölyesi’ne hapsedip makinelere zincirledi. Atölyenin kapısı da işçiler tarafından içerden kaynak yapıldı.

POLİS İÇERİ GİRDİ:

Çevik Kuvvet ekipleri, saat 17.15 sıralarında hem Genel Müdürlük hem de fabrika kapısından içeri girmeye başladı. Kendilerini Mekanik Atölyesi’ne kilitleyen işçilere destek veren eşleri ve çocuklarıyla bazı sendika yöneticileri polislere engel olmaya çalışınca arbede çıktı. Çığlık atan kadınlar ve çocuklar yerlerde sürüklenirken, yaralananlar oldu. Bu sırada fabrika çatısından düşen Birinci Kağıt Ünitesi işçilerinden Tarık Kılıçkaya’nın sağ ayağı bilekten kırıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle