Şehit yakınına vergi ayıbı bitti

Hürriyet Haber
25.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Maliye Bakanlığı, Hürriyet'in ‘Ayıptan da ayıp’ haberi üzerine, şehit öğretmen yakınları için düzenlenen kermeste toplanan paradan vergi alınmasından vazgeçti. Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderdiği ikinci yazısında, ‘‘Şehit öğretmen yakınlarına veliren 2.6 milyar liralık çeklerden vergi kesilmesine gerek olmadığını’’ bildirdi.

Evladını, eşini, kardeşini, anne-babasını bu ülke için şehit vermiş öğretmen yakınlarına yapılan bağışlardan vergi almanın peşine düşen Devlet, bu ayıbı temizledi. Maliye Bakanlığı, Hürriyet'in ‘Ayıptan da ayıp’ başlıklı haberi ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın bastırması sonunda, şehit yakınlarına ödenen bağıştan vergi alınmasından vazgeçti.

Çeşitli il ve ilçelerde düzenlenen kermeslerden toplanan gelirleri şehit öğretmen yakınlarına bağış olarak aktaran Milli Eğitim Bakanlığı'nı uyaran Maliye Bakanlığı, bu bağışlardan vergi alınması gerektiğini bildirmişti. Bu uyarı üzerine de Milli Eğitim Bakanlığı, şehit öğretmen yakınlarına verilen 2 milyar 650 milyon liralık Vakıfbank hediye çeklerinden vergi istemişti.

AYIBI MALİYE TEMİZLEDİ

Maliye Bakanlığı'na, bağışlardan vergi alınmaması için yaptığı 13 Mayıs 1999 tarihli başvuruya 1 Haziran 1999'da red cevabı alınca, şehit öğretmen yakınlarına, ‘‘Yapılan bağışların vergisini ödeyin’’ diye yazı gönderen Milli Eğitim Bakanlığı'nın Maliye'ye yeniden başvurduğu ortaya çıktı.

İlk yorumunu masaya yatıran Maliye Bakanlığı, şehit öğretmen yakınlarına ödenen bağışların, Veraset ve İntikal Vergisi Yasası'nın bir başka maddesi hükümlerine göre değerlendirilmesine karar verdi.

Maliye Bakanı adına Gelirler Genel Müdürü M. Akif Hamzaçebi imzası ile gönderilen yeni yazıda, teröre kurban giden öğretmenlerin yasal mirasçıları için yardım toplanması ve dağıtılmasının, Milli Eğitim Bakanlığı'nın görevi haline geldiğine işaret edildi. Dolayısıyla, bu çalışmaların, Yasanın başka maddesi kapsamında değerlendirildiği belirtilerek, ‘usul ve esasına uygun olarak şehit öğretmenlerin yasal mirasçılarına yapılan ödemelerin, Veraset ve İntikal Yasası uyarınca vergiden istisna edilmesi gerektiği’ bildirildi.

İLLERE ‘ACİL’ GENELGE

Maliye Bakanlığı'na yaptığı ilk başvuruya olumsuz cevap alınca, şehit öğretmen ailelerine ‘‘Yapılan bağışların vergisini ödeyin’’ diye yazı gönderen Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye'nin yeni yorumunu, ‘‘acil’’ kayıtlı genelgeyle illere gönderdi.

Bakanlık genelgede, şehit yakınlarıyla bağlantı kurularak, bağışlardan vergi alınmayacağının duyurulmasını istedi. Buna göre, 127 şehit öğretmenin yakınlarından istenen ‘‘bağış vergisi’’ bundan sonra toplanmayacak. Yine, halen vergi alınmış bulunan şehit yakınlarına da, başvurmaları halinde geri ödeme yapılacak.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı