Şehit ailesine yol bedava, su parayla

Hürriyet Haber
10.03.2005 - 01:44 | Son Güncelleme:

TBMM Genel Kurulu’nda dün görüşülmeye başlanan ‘torba yasa’ tasarısıyla şehit eş, anne ve babaları ile şeref aylığı alanların eşlerine tren, vapur, belediye otobüsü ve benzeri toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak yararlanabilme imkanı getirildi. Ancak CHP’nin Milli Mücadeleye katıldıkları için İstiklal Madalyası alan, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan kişilere içme suyunun belediyelerce ücretsiz verilmesi önergesi AKP’lilerin oylarıyla

kabul edilmedi. Maliye Bakan Kemal Unakıtan, önergeye belediyeleri ilgilendirdiği için karşı çıktıklarını belirti. Önergenin reddedilmesine bazı CHP’li milletvekilleri tepki gösterdi. Genel Kurul’da 38 maddelik tasarının dün gece 10 maddesi kabul edildi. Bu maddeler özetle şöyle:

YÜZDE 40 ÖZÜRLÜ 15 YIL ÇALIŞACAK: AKP’nin görme özürlü milletvekili Lokman Ayva’nın özürlülerle ilgili verdiği önerge kabul edildi. Buna göre, sakatlık oranı en az yüzde 40 olanlar 15 yıl çalıştıktan sonra başka bir işleme gerek kalmaksızın emekli olabilecek.

KABLO TV TÜRKSAT’A DEVREDİLİYOR: Türk Telekom’un satışındaki engelleri kaldırmak amacıyla Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Kablo TV, Türksat AŞ’ye devrediliyor. Böylece tekel konumundaki Kablo TV, özelleştirme kapsamındaki Telekom’dan ayrılıyor.

TAKSİTLE TIBBİ CİHAZ: Sağlık Bakanlığı döner sermayesi, maliyeti yüksek ve ileri teknoloji ürünü olan tıbbı cihazları taksitle satın alabilecek. Böylece hastaneler, maliyeti yıllık bütçede ayrılan miktarı geçen cihazları satın alabilecek.

TEKEL RÖTUŞÜ: AKP ‘Türkiye’deki sigara fabrikalarına yeni teknoloji kurulması şartını kaldıran’ düzenlemeden vazgeçti. Böylece Tekel Genel Müdürlüğü’nün Tokat Fabrikası için yaptığı 1.3 milyon Euro’luk ihalenin akıbeti yargıya kaldı. TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen ‘torba yasa’daki bu düzenleme nedeniyle AKP Grubu olağanüstü toplandı. Tartışmalı maddeye formül aranan toplantıda, önce maddenin yürürlük tarihi değiştirildi. Ancak bunun tartışmaları bitirmeyeceği anlaşılınca hüküm tamamen metinden çıkarıldı.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı