GeriEkonomi Seçmenin desteklemediği pakete ’cumhuriyetçi darbesi’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Seçmenin desteklemediği pakete ’cumhuriyetçi darbesi’

Seçmenin desteklemediği pakete ’cumhuriyetçi darbesi’
refid:10019348 ilişkili resim dosyası

ABD’de piyasaları şoke eden ve yansımaları dünya kamuoyunda da izlenen 700 milyar dolarlık paketin reddedilmesinin arkasında, seçmenin sadece yüzde 20’sinin destek vermesi yatıyor.

Cumhuriyetçi ABD Başkanı George Bush’un 700 milyar dolarlık kurtarma paketi ’sosyalist darbe’ olarak değerlendirilip, Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçiler’e takıldı. Cumhuriyetçi seçmen ’sosyalist darbe’ye izin verilmediğini belirtirken, Başkan Bush’un paketine Demokrat üyelerin üçte ikisi ’evet’ dedi. İktidardaki Cumhuriyetçi partinin hazırladığı paketi, yine Kasım ayında yapılacak seçimlere odaklanan Cumhuriyetçi parti üyeleri reddetmiş oldu. Amerikalı seçmeninin büyük kısmı "Ben batıyorsam, bankalar da batsın" görüşünü dile getirerek, evine haciz gelirken kendisine hiç bir pay düşmeyecek 700 milyar dolarlık pakete karşı çıkıyor.

Cumhuriyetçiler öldürdü

Kurtarma paketinin reddedilmesinin yarattığı şaşkınlık, Amerikan televizyonlarında oylamayı canlı yayında sununan spikerlerin yüzüne de yansıdı. Tasarının geçmemesinin ardından ise tam anlamıyla siyasi bir kaos yaşandı. Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komisyonu Başkanı Demokrat Barney Frank, Cumhuriyetçiler’in tasarıyı öldürdüğünü belirterek "Ülkeyi cezalandırmaya karar verdiler" dedi. Paketin geçmemesinin önemli nedenleniden biri olarak da Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin yaptığı konuşma gösteriliyor. Pelosi’nin bu konuşmasında krizin suçunu Başkan George W. Bush’un sağcı ideolojisine yüklemesinden rahatsız olan birçok Cumhuriyetçi’nin son anda fikrini değiştirerek pakete ret oyu verdiği Cumhuriyetçi liderler tarafından dile getirildi. Paketin reddedilmesinin ardından asık suratıyla kameraların karşısına geçen Pelosi, mesajların tam olarak anlaşılamadığını söyledi.

Stiglitz: Ekonomik kriz Obama’ya seçim kazandırır

ABD’de seçimlere beş hafta kala, Beyaz Saray’da halk desteğini yitirmiş bir Başkan ve etkisini ortaya koyamayan bir Kongre ile ekonomi başaşağı giderken, siyasiler "rakibi suçlama" oyununu sahneliyor. 700 milyar dolarlık paketin reddedilmesi, iki başkan adayının da güçsüzlüğünü ortaya koydu. Başkan Adayı John McCain’in kendi partisinin üyelerini ikna edemedi. 95 Demokrat Parti üyesi pakete "hayır" derken, önemli bir bölümünün, Başkan Adayı Barack Obama gibi ’siyah’ olduğu dikkat çekti. Barack Obama kampanyası ile halkın, Washington’dan neden tiksinti duyduğunun görüldüğünü duyurdu. Obama kampanyasının açıklamasında, hem Kongre hem McCain "kriz karşısında hareketsiz kalmakla" suçlandı. Ancak ekonomik krizin Obama’ya avantaj sağladığı görüşü hakim. Nobel Ekonomi ödülünü 2001 yılında kazanan ekonomist Joseph Stiglitz de krizdeki ABD’de kasım ayında yapılacak seçimlerin galibinin Demokrat aday Barack Obama olacağını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle