GeriEkonomi Seçim ekonomisi yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Seçim ekonomisi yok

Seçim ekonomisi yok
refid:21416865 ilişkili resim dosyası

Türkiye’nin seçim ekonomisinden çok zarar gördüğüne dikkat çeken Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Bu dönemin seçim ekonomisi ile heba edilmesi gündemimizde değil. Geçmişite de irade koyduk, tereddüt oluşmaması lazım” dedi.

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, 2013 bütçesini ve orta vadeli programı seçimle bağlantılı olarak yapmadıklarını belirterek, “Seçim ekonomisi uygulamayacağız. Seçim ekonomisinin zararını bu ülke çok yaşadı. Bu dönemin seçim ekonomisi ile heba  edilmesi bizim gündemimizde değil. O konuda hassasız. Geçmişte de bir irade  koyduk. Kafalarda bir tereddütün oluşmaması lazım” dedi.

Popülizm tuzağı

Türkiye İş adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) yönetim kurulu toplantısına katılan Şimşek, seçimin 2013 bütsine yansımanın sadece siyasi partilere yapılacak yardımla  ilgili olduğunu söyledi. Şimşek şöyle konuştu: “400 milyar civarında bir bütçenin 140 milyon lirasından bahsediyorsunuz, çok küçük bir rakam yani. O, kanunun bir emri, yani seçim  yardımı. Esas olan seçim ekonomisi konusundaki tavrımızdır. Türkiye’nin uzun  vadeli geleceğine yatırım yapıyoruz. Popülizm  tuzağına düşmeyeceğiz.”
Şimşek elektrik  ve doğalgaza zam konusunda ise, “Şu anda 2013-2015 Orta  Vadeli Program, Orta Vadeli Mali Plan ve 2013 Bütçesi üzerindeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Son bir hafta bu konuda epey açıklamada bulunduk. Ona ilave  söyleyecek bir şey yok” şeklinde konuştu.

30 milyar liralık yatırım

Bu yıl bütçe açığının beklenin üzerinde çıkabileceği yönünde daha önce açıklamada bulunduklarını hatırlatan Şimşek şunları kaydetti: “Ülkemizin altyapısının geliştirilmesine çok öncelik verdik. Karayolları ve havayollarında son 10 yılda Türkiye inanılmaz bir mesafe katetti. 30 milyar liraya yakın yatırım yapıldı devlet eliyle. İnsana, alt yapıya ve Ar-Ge’ye yapılan yatırımları önemsiyoruz. Bu yatırımlara kaynak ayırmaya devam edeceğiz. Bunları yaparken ülkenin imkanlarını mümkün olduğunca gözetmemiz lazım. Özel sektör dinamizminden yararlanmamız lazım.”
Bütçe açığı nedeniyle vergi arttırımı olup olmayacağı konusunda Şimşek, bütçede bir açık hedefinin bulunduğunu belirterek, “Biz çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Ekonominin içinden geçtiği konjonktürü tabii ki dikkate alıyoruz. İş aleminin rekabet gücü, Türkiye’nin rekabet gücü bizim açımızdan çok önemli. En son 2-3 gün önce Dünya Ekonomik Forumu, rekabet gücü sıralamasını ülkeler için açıkladı. Türkiye, rekabet gücünü en fazla arttıran ikinci ülke olmuş. 16 basamak yukarı çıkmıştır. Biz bunu önemsiyoruz” dedi.

Mali disiplin rekabet kadar önemli

İŞ ortamının iyileştirilmesine ve rekabet gücünün artmasına önem verdiklerini anlatan Mehmet Şimşek, “Mali disiplin de bir o kadar önemli. Mali disiplinde eğer zemin kaybedersek, geçmişte olduğu gibi milletten topladığımız faize gider. 2002 yılında 100 liralık vergi gelirinin 86 lirası faize gidiyordu. 2011 yılında 100 liralık vergi gelirinin 84 lirası hizmete gidiyor” diye konuştu.

AB’nin sağlığı  bizim için önemli

DÜNYA ekonomisinin küresel kriz sonrası dönemde büyüme açısından sürekli bir şekilde potansiyelinin altında bir patikada gittiğini dile getiren Mehmet Şimşek, “Bir istihdam yaratamadı. Hele Euro Bölgesi, çok ciddi bir kriz içinde. Bu sene Avrupa’da büyük bir daralma söz konusu. Avrupa ekonomisi bırakın büyümeyi, şu anda küçülmede, işsizliğin bırakın azalması, işsizlik oranları yükseliyor. Avrupa Birliği, maalesef bu sıkıntıları aşmak için zamanında hareket etmedi. Güçlü siyasi irade ortaya konulmadı. Sorunlar büyüdü” değerlendirmesini yaptı.
“Avrupa bizim için çok önemli bir pazar” diyen Şimşek, pazar çeşitlemesi yapmasına ve özellikle iş adamları sayesinde Afrika ve Orta Doğu’da büyük başarılara ulaşmasına rağmen AB’nin Türkiye için önemli bir bölge olduğunu vurguladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle