GeriEkonomi Sebze fiyatlarında yaz indirimi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sebze fiyatlarında yaz indirimi

Sebze fiyatlarında yaz indirimi
refid:15169869 ilişkili resim dosyası

Yaz aylarının gelmesiyle sebze fiyatlarının ucuzladığı şu günlerde, domates fiyatları ise “taban” yaptı.

Her yıl olduğu gibi bu yaz da, sebze fiyatları, hava sıcaklıkları arttıkça ucuzlamaya başladı.

Hemen her üründe ucuzluğun gözlendiği hal ve pazarlarda, domatesin toptan ve perakende fiyatları arasında yüzde 135'lik fark göze çarpıyor. Geçen hafta domatesin kilogram fiyatı 25 kuruştan satılırken, bu hafta 15 kuruşa kadar düşmesine rağmen, tüketici bu düşüşten nasibini alamıyor.Halen halk pazarlarında 3 kilogramı 1 TL ile kilogramı 50 kuruştan alıcı bulunan domates, tüketiciye indirimli olarak yansımıyor.Mersin Hal Müdürlüğü yetkilileri, haldeki düşüşlerin pazarlara aynı oranda yansımadığını belirterek, şöyle konuştu:

“Ne yazık ki, hal ile pazar fiyatları arasında çok fark oluyor. Bu nedenle bir kaç ailenin bir araya gelerek, haftalık ihtiyaçlarını toptan olarak halden almaları, tüketiciye yüzde 50'ye yakın avantaj yakalayabilirler.”

Yetkililer, domatesin 15 kuruşa düşmesini “taban fiyatı” olarak nitelendirerek, önümüzdeki bir kaç hafta daha fiyatların benzer seviyede kalacağını tahmin ettiklerini vurguladı.

Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, Mersin bölgesinde 62 bin dekar örtü altı, 24 bin dekar da açık olmak üzere toplamda 86 bin dekarda domates ekimi gerçekleştirildiğini, bundan da 770 bin ton civarında ürün elde edildiğini ifade etti.

Gökçel, “domates piyasası taban yaptı. İhracatta arzulanan satış gerçekleşmedi. İç piyasada talep artışını gerçekleştirip, tüketimi artırmalıyız. Aksi durumda, üretici en kötü yıllarından birini yaşayacak” dedi. Mersin Hali'nde satılan bazı sebzelerin ortalama kilogram fiyatları şöyle:

Sebze --- Fiyat
Domates 15-30 kuruş
Sivri biber 25-50 kuruş
Sarı sivri biber 30-40 kuruş
Patlıcan 30-40 kuruş
Salatalık 12-24 kuruş
Kabak 15 kuruş
Fasulye 55-1 lira 10 kuruş
Biber (Dolmalık) 30-60 kuruş
Biber (Sivri ince) 35-70 kuruş
Lahana 15-90 kuruş
Lahana (Siyah) 25-50 kuruş
Kabak 20-40 kuruş
Yorumları Göster
Yorumları Gizle